PARTNER PORTALU
  • BGK

Po remoncie za 26 mln droga jak nowa

  • PAP    8 grudnia 2011 - 15:43
Po remoncie za 26 mln droga jak nowa

Ponad 26 mln zł kosztowała modernizacja 9 km drogi wojewódzkiej z Tykocina do Krypna, którą w czwartek oddano do użytku. To jedna z większych inwestycji na drogach zrealizowanych w ostatnim czasie przez samorząd województwa podlaskiego.
To pierwszy etap modernizacji tej drogi. Inwestycja była dofinansowana z UE ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego sumą 25,1 mln zł - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski (oceń działania marszałka).

Droga została poszerzona. Wyremontowany też został most na rzece Narew w Tykocinie, powstał nowy przejazd kolejowy na odcinku Knyszyn-Krypno, powstało 8 zatok autobusowych, nowe skrzyżowania z drogami lokalnymi.

Inwestycję realizował Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, podległy samorządowi województwa. Dyrektor tej instytucji, Józef Sulima powiedział PAP, że trwa drugi etap modernizacji drogi Tykocin-Krypno, który będzie kosztował 15 mln zł. Inwestycja jest również dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Prace są zaawansowane w połowie.

W 2011 roku na inwestycje na drogach wojewódzkich w regionie wydano około 60 mln zł - poinformował Sulima.

Na drogach wojewódzkich realizowanych jest kilkanaście inwestycji. Jedną z największych i najważniejszych, które rozpoczęły się w 2011 r. jest przebudowa 2,3 km drogi wylotowej z Białegostoku w stronę Kleosina. Wartość tej inwestycji to 44,8 mln zł (90 proc. środków pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego).

Ten program jest głównym źródłem finansowania tych inwestycji. W 2012 roku na modernizacje dróg wojewódzkich pójdą dodatkowe pieniądze z tego programu, które pierwotnie były przewidziane na budowę lotniska regionalnego. Prace nad powstaniem lotniska opóźniają się i nie udałoby się wykorzystać unijnych pieniędzy na czas, dlatego za zgodą Komisji Europejskiej zostały przesunięte na drogi.

Jak dotąd rozdysponowano z tej puli 318 mln zł. Realizowanych będzie 5 inwestycji: przebudowa układu komunikacyjnego w centrum Suwałk w okolicach ulicy Wigierskiej, ulica Ciołkowskiego w Białymstoku, odcinek drogi Bakałarzewo-Suwałki. Wcześniej zdecydowano o przeznaczeniu pieniędzy na przebudowę drogi wojewódzkiej Janów-Korycin oraz budowę obwodnicy Księżyna, wraz z przebudową drogi wojewódzkiej w stronę Kleosina i budową mostu na rzece Narew w Bokinach.

W projekcie budżetu województwa podlaskiego na 2012 rok na inwestycje na drogach wojewódzkich zarezerwowano 72,3 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Wierzbap, 2011-12-09 10:52:03

    przynajmnie jakieś miłe wiadomości a nie wciąż dobijające...
  • Moj, 2011-12-08 23:47:05

    ZAWSZE po remoncie droga jest jak nowa !