PARTNER PORTALU
  • BGK

Pobór opłat drogowych, winiety: Polska chce wprowadzi system jak na Węgrzech?

  • MN    29 sierpnia 2016 - 18:51
Pobór opłat drogowych, winiety: Polska chce wprowadzi system jak na Węgrzech?

Minister Adamczyk podkreślił, że koszt wdrożenia systemu jest relatywnie niski (fot. wikicommons)

• Polska przymierza się do wprowadzenia „węgierskiego” systemu poboru opłat drogowych.
• W tym celu do Budapesztu pojechał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
• System na Węgrzech nalicza opłaty proporcjonalnie do przejechanej odległości.
Minister Andrzej Adamczyk oraz Jerzy Szmit - podsekretarz stanu w MIB, spotkali się w środę (29 sierpnia) w Budapeszcie z ministrem rozwoju narodowego Węgier Miklósem Sesztákiem oraz László Mosóczim, wiceministrem rozwoju narodowego. Zasadniczym celem wizyty było zapoznanie się z węgierskim systemem poboru opłat drogowych oraz wymiana poglądów na ten temat.

Elektroniczny system pobierania opłaty drogowej proporcjonalnej do przejechanej odległości został wprowadzony na Węgrzech 1 lipca 2013 r. Działa na wyznaczonych odcinkach autostrad, dróg szybkiego ruchu i drogach głównych o łącznej długości ok. 6500 km.

Obowiązek uiszczania opłaty drogowej proporcjonalnej do przejechanej odległości dotyczy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Wysokość opłaty zależy od typu drogi, kategorii pojazdu według liczby osi, jak i jego klasyfikacji ekologicznej. System opiera się na technologii satelitarnej GNSS (ang. Global Navigation Satellite System, Globalny System Nawigacji Satelitarnej).

Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony obowiązują okresowe e-winiety (tygodniowe, 10-dniowe, miesięczne i roczne).

- Doświadczenia węgierskie są szczególnie cenne dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa m.in. z uwagi na relatywnie niski koszt wdrożenia systemu – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Politycy rozmawiali też m.in. o Via Carpatii i bursztynowym szlaku. Więcej tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.