PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi między Krakowem, a Zakopanym pojadą szybciej

  • PAP/AT    23 marca 2018 - 06:59
Pociągi między Krakowem, a Zakopanym pojadą szybciej
W ramach inwestycji na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka zaplanowano wymianę ponad 35 km torów (fot.pixabay.com)

PKP PLK rozpoczęła prace na linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka. Dzięki inwestycji o kilka minut skróci się czas przejazdu pociągów między Krakowem i Zakopanem.
  • W ramach inwestycji na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka zaplanowano wymianę ponad 35 km torów.
  • Zaprojektowana zostanie również łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, między liniami: Skawina - Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała
  • Od czwartku (22 marca) obowiązuje tam autobusowa komunikacja zastępcza.
  • Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych w ramach większego projektu o wartości 930 mln netto zł.

Prace modernizacyjne o wartości 192 mln zł netto wykonuje spółka zależna PKP PLK - Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Mają się zakończyć w 2020 roku.

Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, szeroki zakres robót wymaga zmian w organizacji ruchu pociągów i uruchomienia od czwartku zastępczej komunikacji autobusowej. Zmiany już uwzględniono w rozkładzie jazdy pociągów.

Autobusy będą jeździć na odcinku Kraków Płaszów - Sucha Beskidzka, za pociągi kursujące z Krakowa do Suchej Beskidzkiej i Zakopanego, oraz na odcinku Kraków Płaszów - Wadowice, za pociągi kursujące na trasie Kraków - Bielsko.

W ramach inwestycji na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka zaplanowano wymianę ponad 35 km torów. Przebudowanych będzie blisko 100 obiektów inżynieryjnych, w tym sześć mostów - m.in. w Skawinie, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej - oraz dwa wiadukty: w Woli Radziszowskiej i Stryszowie. Przebudowanych zostanie kilkanaście przejazdów kolejowo-drogowych, a nowe urządzenia sterowania ruchem usprawnią przejazd pociągów i zwiększą bezpieczeństwo.

Powstanie nowy przystanek kolejowy Radziszów Centrum, a na dziewięciu istniejących poprawi się obsługa podróżnych, dzięki przebudowie peronów i wyposażeniu ich w nowe wiaty, ławki i oświetlenie, a także dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona zainstalowana będzie kładka dla pieszych.

Zaprojektowana zostanie również łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, między liniami: Skawina - Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała, która po realizacji ułatwił ruch pociągów. Ma ona zostać wybudowana w latach 2021 -2023.

Przedstawiciele PKP PLK podkreślają, że po zakończeniu wszystkich inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym na trasie Kraków - Zakopane do 2023 r., czas przejazdu pociągów pomiędzy tymi miastami skróci się z obecnych 3,5 godz. do ok. 2,15 godz.

Pierwsze pół godziny oszczędności czasu udało się uzyskać pod koniec 2017 r., po oddaniu do użytku dwóch łącznic kolejowych Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki oraz w Suchej Beskidzkiej.

Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych w ramach większego projektu o wartości 930 mln netto zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.