PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi pojadą szybciej

  • KB    28 kwietnia 2010 - 10:19
Pociągi pojadą szybciej

W środę, 28 kwietnia zostanie podpisany kontrakt zakładający modernizację odcinka Zbąszynek-Czerwieńsk oraz budowę łącznicy kolejowej Przylep-Pomorsko.
Dzisiaj o godz. 12.00 w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze w obecności marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego nastąpi uroczyste podpisanie kontraktu dotyczącego modernizacji linii nr 358 na odcinku Zbąszynek-Czerwieńsk wraz z budową łącznicy Pomorsko-Przylep.

Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum: Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych PRKiI S.A. Wrocław i PRKiI "INFRAKOL" S.C. Wrocław.

W spotkaniu udział weźmie również członek zarządu Tomasz Hałasa, a podpisanie umowy poprzedzi krótka prezentacja dotycząca planów modernizacji lubuskiej kolei.

Projekt przewiduje modernizację odcinka Zbąszynek-Czerwieńsk oraz budowę łącznicy kolejowej Przylep-Pomorsko, która łączy bezpośrednio linie nr 273 i 358, czyli tzw. „Nadodrzankę” z odcinkiem Zbąszynek-Czerwieńsk.

Obecnie linia ta jest zdegradowana technicznie i dalsza jej eksploatacja grozi drastycznym obniżeniem prędkości. Odcinek ma kluczowe znaczenie dla województwa lubuskiego, ponieważ realizowane są tutaj połączenia pośpieszne i ekspresowe z całą Polską oraz planowane jest uruchomienie połączeń pomiędzy stolicami naszego województwa. Niewykonanie prac remontowo- modernizacyjnych będzie skutkować dalszym obniżaniem prędkości pociągów i w efekcie znacznym wydłużeniem czasu jazdy. Inwestycja spowoduje, że czas przejazdu pomiędzy Zieloną Górą a Zbąszynkiem skróci się z 81 minut do 46, a przy budowie łącznicy Przylep-Pomorsko do 35 minut.

Projekt powiązany jest również z inicjatywą budowy kolei Lubuskiego Trójmiasta. Celem jest szybkie połączenie Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa autobusami szynowymi z pominięciem stacji Czerwieńsk, co wymaga budowy obwodnicy tej stacji. Inwestycja jest podstawą tego projektu gdyż umożliwi skrócenie czasu przejazdu na odcinku Zielona Góra-Sulechów z obecnych 47 minut do około 17. Całość zostanie w 60 procentach dofinansowywana w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.