PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągi z Krakowa do Balic nie ruszą 1 września

  • pap/rad    22 sierpnia 2015 - 10:00
Pociągi z Krakowa do Balic nie ruszą 1 września
O tym, że wykonawca nie wykonał w terminie prac modernizacyjnych na linii Kraków-Balice poinformował w piątek w komunikacie zarządca infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe (fot.kolejemalopolskie.pl)

Nie udało się dokończyć trasy. Według zapowiedzi, pociąg miał kursować co pół godziny, a przejazd trwać 18 minut.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom od 1 września nie będzie pociągów z Krakowa na lotnisko w Balicach. Powodem opóźnienia jest niewykonanie w terminie prac modernizacyjnych przez wykonawcę na linii Kraków Główny - Kraków Balice - poinformowały Koleje Małopolskie.

Linia może jednak zostać uruchomiona jeszcze we wrześniu, po wykonaniu niezbędnych prac, przeprowadzeniu koniecznych testów i przejazdów próbnych. Dokładny termin zostanie ustalony prawdopodobnie w przyszłym tygodniu po spotkaniu z zarządcą infrastruktury - powiedział dziennikarzom prezes Kolei Małopolskich Ryszard Rębilas.

- W związku z otrzymaną informacją od zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA, że wykonawca nie wykonał w terminie prac modernizacyjnych na Kraków Gł. - Kraków Balice, od 1 września nie możemy rozpocząć regularnych kursów na tej trasie jako przedłużenie dotychczasowej linii z Wieliczki Rynek Kopalnia do Krakowa Głównego, ponieważ nie zapewnia to możliwości realizacji takiego rozkładu jazdy, jaki zarządca infrastruktury od Kolei Małopolskich przyjął - oświadczył Ryszard Rębilas.

Podkreślił, że Koleje Małopolskie są przygotowane, aby w każdej chwili rozpocząć połączenie. - Jednak, jeżeli nie będzie ta linia w pełni przygotowana do realizowania pełnego rozkładu jazdy, nie możemy tej usługi rozpocząć wykonywać - stwierdził Rębilas. Zapewnił także, że Koleje Małopolskie podejmą wszelkie możliwe rozmowy z zarządcą infrastruktury jako nadzorcą nad wykonawcą, aby konieczne prace niezwłocznie zostały wykonane. Przeanalizują też utracone z powodu opóźnień korzyści.

Wykonawca poniesie konsekwencje

O tym, że wykonawca nie wykonał w terminie prac modernizacyjnych, poinformował w piątek w komunikacie prasowym zarządca infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządca zapewnił, że wobec wykonawcy wyciągnie konsekwencje. Poinformował jednocześnie, że "start kolejowego połączenia na krakowskie lotnisko nastąpi 1 września, ale z ograniczoną ofertą przewozową".

"Wspólnie z przewoźnikiem PLK ustalą najlepszą siatkę połączeń na trasie z Krakowa do Portu Lotniczego oraz właściwy, uwzględniający bezpieczne prowadzenie ruchu, termin jej wprowadzenia" - napisano w komunikacie prasowym.

Koleje Małopolskie nie widzą jednak możliwości uruchomienia ograniczonej liczby połączeń. - Jeżeli wykonawca nie wykonał remontu w całości to żaden pociąg nie jest w stanie odbyć przejazdu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa ruchu - utrzymuje prezes Rębilas. Zapewnia, że podejmie wszelkie możliwe rozmowy z zarządcą infrastruktury jako nadzorca nad wykonawcą, aby niezbędne prace niezwłocznie zostały wykonane.

Czas przejazdu 18 minut

Według zapowiedzi, pociąg z Krakowa do Balic będzie kursował co pół godziny, a przejazd będzie trwał 18 minut. Linię obsługiwać będzie 39 nowoczesnych pociągów, 33 z nich będą kursować na trasie od stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia przez Kraków do Balic i z powrotem. Pozostałe sześć pociągów kursować będzie z Krakowa do Balic wczesnym rankiem i późnym wieczorem, kiedy nie ma kursów do Wieliczki.×
KOMENTARZE (1)

  • Toto, 2015-08-23 22:10:45

    I czemu mnie to nie dziwi?