PARTNER PORTALU
  • BGK

Pociągiem z Podkarpacia na Słowację? Szanse rosną

  • Merkuriusz    17 maja 2016 - 22:56
Pociągiem z Podkarpacia na Słowację? Szanse rosną

Rozmowy ze słowackimi partnerami już trwają i realna jest reaktywacja połączeń przez łupkowski tunel jeszcze latem tego roku. (fot.:pixabay.com)

• Czy będzie połączenie kolejowe z Sanoka i Krosna na Słowację?
• Władze województwa podkarpackiego uruchamiają na tej trasie tylko rzadkie pociągi turystyczne i zastrzegają, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Omawiana linia kolejowa zasługuje na codzienne połączenie, albo na połączenie co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu na początek. W okresie wakacyjnym szynobus na tej trasie mógłby jeździć nawet codziennie.

Jaki jest stan starań o połączenia z Łupkowa na Słowację? Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że województwo nie ustaje w próbach reaktywacji połączeń transgranicznych.

- Chcemy, wydłużyć trasę weekendowego pociągu z Komańczy i Łupkowa na Słowację, zastanawiamy się jak w przyszłości uruchomić także przewozy na Ukrainę. To ważne, aby Przewozy Regionalne działały w sezonie także w formule turystycznej - mówi Tomaszowi Leyko z działu prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Co istotne z informacji, które pozyskał „Rynek Kolejowy” wynika, że rozmowy ze słowackimi partnerami już trwają i realna jest reaktywacja połączeń przez łupkowski tunel jeszcze latem tego roku.

 - W urzędzie rozpoczęły się prace nad możliwością reaktywacji omawianego połączeń. Powyższe działania wpisują się w wyznaczoną przez włodarzy naszego województwa ogólną strategię poprawy oferty przewozowej poprzez jak najszerszy rozwój transportu kolejowego w regionie, gdzie jednym z elementów tej strategii oprócz m.in „Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego”, „Taryfy Podkarpackiej” i prac nad biletem zintegrowanym jest koncepcja nowych połączeń kolejowych, w tym w kierunku Słowacji i Ukrainy. Reasumując informuję, że Zarząd Województwa Podkarpackiego nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do finalnego kształtu oferty przewozowej oraz terminu uruchomienia ww. połączeń kolejowych - dodaje Tomasz Leyko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.