PARTNER PORTALU
  • BGK

Początek generalnego remontu basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim

  • PAP/MIW    28 maja 2017 - 18:57
Początek generalnego remontu basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim
Prezydent Jarosław Górczyński podpisał umowę na realizację budowy odkrytych basenów na ostrowieckiej „Rawszczyźnie”. (fot. mat. UM Ostrów Świętokrzyski)

Niemal 6 mln zł ma kosztować pierwszy etap remontu nieczynnego od 16 lat kompleksu odkrytych basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim.
• W ramach inwestycji odnowiona zostanie duża niecka basenowa, powstanie też brodzik z atrakcjami dla dzieci.

• Z obiektów będzie można korzystać prawdopodobnie od połowy wakacji.

• Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki wypracowaniu przez gminę 20 mln zł nadwyżki budżetowej za poprzedni rok.

Kompleks letnich basenów na ostrowieckiej Rawszczyźnie wybudowano w pierwszej połowie lat 70. ub.w. Przez lata obiekt był popularnym miejscem rekreacji ostrowczan. W 2001 r. baseny wyłączono z użytkowania, m.in. w związku z budową krytej pływalni - część infrastruktury kompleksu załatała rozebrana, bo kolidowała z realizowaną obok nową inwestycją.

Jak argumentuje samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego, przedsięwzięcie jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców, dotyczące reaktywacji niszczejących basenów. Jak poinformował prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński, realizacja inwestycji, której koszt w pierwszym etapie oszacowano na ok. 6 mln zł, jest możliwa dzięki wypracowaniu przez gminę 20 mln zł nadwyżki budżetowej za poprzedni rok.

- Najpierw oddamy do dyspozycji odwiedzających dwa duże baseny - jeden dla młodzieży i dorosłych, oraz drugi przeznaczony dla najmłodszych, tzw. wodny plan zabaw - opisywał Górczyński.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy wykonawca inwestycji wyremontuje dużą nieckę basenową oraz brodzik, który zostanie wyposażony w bezpieczne zabawki i zraszacze. Zagospodarowane zostaną także tereny zielone wokół basenów. Powstanie na nich m. in. plac zabaw.

Inwestycja powinna zakończyć się do 21 lipca. Miasto chce udostępnić baseny użytkownikom od 1 sierpnia.

Czytaj : Czy aquaparki rzeczywiście zatapiają samorządy?

W drugim etapie duży basen zostanie rozbudowany, powstaną tu m.in. dwie zjeżdżalnie (rurowa i rodzinna) oraz tzw. dzika rzeka. Będzie wybudowany także pawilon, w którym swoje miejsce znajdą szatnie, łazienki i punkt gastronomiczny (w pierwszym etapie te pomieszczenia będą miały charakter tymczasowy). Kompleks zostanie wyposażony również w system nagłaśniający, kamery monitoringu oraz dostęp do bezprzewodowego internetu.

- Drugi etap będzie zrealizowany w 2018 r. i zamieni to miejsce w nowoczesny kompleks rekreacyjny. Jestem zbudowany faktem, że możemy odzyskać dla mieszkańców naszego miasta to, co zostało dla nich utracone - miejsce dla wielu wręcz kultowe, w którym odpoczywać będą całe rodziny - pokreślił prezydent Górczyński.

W ostatnich latach ostrowczanie poza nowoczesną krytą pływalnią "Rawszczyzna", mogli korzystać także z kąpieliska "Gutwin", usytuowanego na obrzeżach miasta. Strzeżone kąpieliska z wypożyczalnią sprzętu wodnego, funkcjonują tu na stawie. W ostatnich latach tutejszy kompleks rekreacyjny zyskał boiska, plac zabaw i park linowy.

Ostrowiec Świętokrzyski to drugie po Kielcach pod względem wielkości miasto regionu (mieszka tam ok. 72 tys. osób). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • audytor, 2017-05-29 11:56:26

    Co oznacza "wypracowanie 20 mln zł nadwyżki przez gminę"? JST niczego nie wypracowuje, jednostka jedynie otrzymuje środki z podatków, opłat, subwencji i dotacji z budżetu państwa oraz wyzbywania się majątku i je wydatkuje zgodnie z założeniami planu budżetowego. Wypracowywać może nadwyżk...ę rolnik lub przedsiębiorca. Nadwyżka miasta to efekt zwiększonych dochodów z podatków i opłat oraz braku realizacji na odpowiednim poziomie inwestycji. W roku 2016 miasto wykazało 22,6 mln zł nadwyżki dochodów nad wydatkami, gdzie 7,8 mln zł wykorzystano na spłatę zadłużenia, wykonano wydatków majątkowych na kwotę 11,66 mln zł przy uzyskaniu 6,93 mln zł dochodów majątkowych. Jeszce raz powtarzam, że realizowane inwestycje nie są dziełem wypracowania przez samorządowców nadwyżki, tylko są wynikiem ponoszenia przez mieszkańców ciężarów podatkowych na rzecz miasta i budżetu państwa z którego gminy otrzymują subwencje i dotacje oraz siły oddziaływania obywateli na Prezydenta. Natomiast samorząd powinien podlegać szczególnym ocenom efektywności i gospodarności realizacji budżetu jst wg .określonych ustawowo parametrów., których nie wykonanie skutkuje automatycznym odwołaniem organów gminy.  rozwiń