PARTNER PORTALU
  • BGK

Podaj cegłę i zabytek

  • PAP    15 lutego 2010 - 11:57
Podaj cegłę i zabytek

3,9 mln złotych kosztować będzie przeniesienie zabytkowego XIX-wiecznego budynku cegła po cegle w Elblągu. A wszystko z powodu modernizacji drogi.
Budowla, stojąca w centrum miasta przy ulicy 12 lutego, zostanie rozebrana i przeniesiona 2 kilometry dalej na Wyspę Spichrzów, gdzie zbudowana zostanie także replika osady Truso. Obecnie trwa rozbieranie dachu. Trzykondygnacyjny budynek ma zostać przeniesiony na nowe miejsce do końca września.

Jak poinformowała Joanna Urbaniak z urzędu miasta w Elblągu, przeniesienie ceglanego budynku to część projektu rewitalizacji centrum miasta i odbudowy historycznej Wyspy Spichrzów otoczonej rzeką Elbląg i miejską fosą. Przeniesienie budynku znajdującego się pod ochroną konserwatorską umożliwi także poszerzenie i modernizację ulicy 12 lutego, która jest drogą wojewódzką prowadzącą do Fromborka i Braniewa.

Jak poinformował konserwator miejski w Elblągu Mirosław Jonakowski, przed operacją przeniesienia, budynek został zinwentaryzowany a każdy element oznaczony i opisany. Przeniesione zostaną także freski znajdujące się wewnątrz budynku.

Pracy podjęło się konsorcjum polsko-niemieckie, które wygrało przetarg, oferując najniższą cenę 3 mln 940 tysięcy złotych.

Jak wyjaśnił Jonakowski, z ewidencji zabytków architektury i budownictwa wynika, że zabudowa mieszkaniowa w tej część Elbląga, przy ulicy 12 lutego (dawniej Hohenzinnstrasse) pojawiła się w XVIII wieku. Obecnie stojący przy tej ulicy zabytkowy budynek pod numerem 5a został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. W 1912 roku właścicielem budynku i jego mieszkańcem był kowal Gottfried Feierabend. Mieszkał tu także mosiężnik Karl Liedke. W latach 1925/ 26 właścicielką budynku była Marie Sentz. Do czasu przeniesienia w domu mieściły się firmy i biura.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.