PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie będzie budować na zielono

  • bad    6 listopada 2014 - 19:35
Podkarpacie będzie budować na zielono

O wprowadzaniu „zielonych” rozwiązań w budownictwie dyskutowano dziś w Rzeszowie podczas konferencji zorganizowanej przez marszałka województwa podkarpackiego, Ambasadora Norwegii, Politechnikę Rzeszowską oraz Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Jednym z panelistów był marszałek Władysław Ortyl.
„Zielone rozwiązania w budownictwie" to tytuł konferencji, na której pojawili się m.in. przedstawiciele władz regionu, podkarpackich samorządów, biznesu, naukowcy i delegaci z krajów skandynawskich. Stosowanie tytułowych rozwiązań ma na celu zminimalizowanie szkód dla środowiska, które przede wszystkim wynikają z emisji szkodliwych gazów, wykorzystywania surowców, a także pozwala ono redukować koszty eksploatacji obiektów.

Czytaj też: Podkarpackie odmówiło podpisania kontraktu terytorialnego

Zanim jednak dyskutujący skierowali uwagę na realizację poszczególnych projektów, marszałek Władysław Ortyl oraz prezes doliny lotniczej Marek Darecki - przedstawili pokrótce sylwetkę regionu w ujęciu „makro". O wizji zielonego rozwoju Podkarpacia Darecki mówił, jako o koncepcie, który obecnie nabiera kształtów, ale już niedługo może stać się czymś na kształt doliny lotniczej.

Czytaj też: 20 chętnych na projekt i budowę obwodnicy Sanoka

- Gdy spotkaliśmy się 13 lat temu padł pomysł: zróbmy mocny przemysł lotniczy. Wtedy było 13 firm, dziś jest ich 120. Zarabialiśmy na sprzedaży 200 mln dol., dziś jest to już 2 mld dol. - wspominał Darecki. - Dziś stawiamy nowe cele, chcielibyśmy rozwijać się zgodnie z naturą. Dlatego najlepiej skopiować rozwiązania z miejsc, w których się to udało. Przykładem może być projekt kluczowy „Zielone Wzgórza Podkarpacia", czyli zintegrowany produkt turystyczny, ale nie tylko, będący przykładem świadczenia usług na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, również tych „zielonych".

Do wypowiedzi prezesa Dareckiego odniósł się marszałek Ortyl.

- Mówił pan, że do realizacji tych pomysłów będzie starał się pozyskać marszałka województwa, ja panu odpowiem: marszałka do takich inicjatyw namawiać nie trzeba. Marszałek jest w to wpisany z racji swojej natury i przekonań. - powidział Władysław Ortyl.

Dalej marszałek mówił o planach na wprowadzenie w życie „zielonych" projektów.

- Pierwsze takie eko-osiedle mogło by powstać w Boguchwale, które będzie taką formułą nowoczesnego osadnictwa ale żeby to się stało - konieczne jest powstanie trasy S19. Ufam, że tak się właśnie stanie. ­- dalej Władysław Ortyl mówił o potrzebie zatrzymania specjalistów - Mamy takie zjawisko, że młodzież często po kilku latach pracy w np. PZL Mielec - wyjeżdża za granicę, skuszona wyższymi zarobkami. Ważnym teraz jest aby młodzież zatrzymać, nie siłowo - ale oferując lepsze zarobki i miejsce do życia - choćby poprzez realizowanie takich inwestycji. - zakończył marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.