PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie: jak przywrócić zawieszone połączenia kolejowe

  • pt    13 stycznia 2015 - 12:44
Podkarpacie: jak przywrócić zawieszone połączenia kolejowe

Władysław Ortyl zachwala wojewódzki fundusz kolejowy - fot.podkarpackie.pl

Tylko współpraca i racjonalne zmiany pozwolą na rozwój połączeń kolejowych w regionie – taki wniosek płynie z kolejnego spotkania członków zarządu województwa podkarpackiego z samorządowcami.
W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie doszło do kolejnego spotkania w sprawie przyszłości przewozów kolejowych na Podkarpaciu. Tym razem w urzędzie gościli przedstawiciele z powiatów krośnieńskiego i sanockiego.

Rozmowy dotyczyły zawieszenia części połączeń na linii: 108 Jasło – Zagórz oraz 106 Rzeszów – Jasło. Na pierwszej z nich zawieszono 4 połączenia. Z kolei na trasie Rzeszów – Jasło zawieszono 6 połączeń, a 4 połączenia mają zmienione godziny kursowania.

Czytaj: Koleje Śląskie chcą w 2015 r wjechać z nowym taborem

Jak przypomnieli urzędnicy, w 2014 r. średnia frekwencja na linii 106 w przewozach regionalnych to 10 osób na pociąg, a rentowność 5 proc. Na linii 108 frekwencja wynosiła tam 11 osób w pociągu, a średnia rentowność ok. 5 proc.

Samorządowcy potwierdzili chęć częściowego współfinansowania połączeń. O szczegółowych kwotach będą rozmawiać z zarządem na kolejnych spotkaniach. Mówili też o konieczności promocji tej formy podróży i konkurencyjności wobec busów.

- Bez modernizacji linii 108 trudno mówić o jej rentowności. Pasażerom dziś zależy na czasie – tłumaczył Roman Konieczny, starosta sanocki.

- Nie mamy złudzeń, że do połączeń regionalnych zawsze będziemy dopłacać, kwestią do rozstrzygnięcia jest tylko ile, a niektóre połączenia mają rentowność na poziomie 5 procent – mówił wicemarszałek Wojciech Buczak.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że trwa tworzenie wojewódzkiego funduszu kolejowego. - Dzięki tym środkom będziemy mogli wykonać małe remonty w infrastrukturze m.in. dworców lub przystanków jak również promować korzystanie z transportu kolejowego – podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Julek, 2015-01-14 00:26:04

    Coś mi się zdaje, że to nie o rentowności tu mowa, tylko o pokryciu kosztów dochodami.