PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacki samorząd właścicielem uzdrowiska

  • pt    24 lutego 2014 - 08:50
Podkarpacki samorząd właścicielem uzdrowiska

Nowym właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju jest samorząd województwa podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa.
Umowa oznacza, że 100 proc. udziałów Spółki „Uzdrowisko Horyniec” jest teraz w rękach samorządu województwa. To drugie uzdrowisko po Rymanowie, którym zarządza samorząd województwa.

- Będziemy teraz poważnym graczem w obszarze podkarpackich uzdrowisk, bo o takiej marce możemy niebawem mówić – powiedział marszałek Władysław Ortyl, dodając, że umowa to radość, że powiększa się majątek samorządu województwa, ale także duża odpowiedzialność i wyzwanie.

- Jestem przekonany, że władza samorządowa potrafi zapewnić dla tego przedsiębiorstwa jak  najlepszy rozwój z korzyścią dla regionu i pracowników –mówił Zdzisław Gawlik z Ministerstwa Skarbu. - Dziękuję panu marszałkowi za chęć przejęcia tego uzdrowiska, bo mam świadomość, że jest to nowy obowiązek i wyzwanie.

Radości nie krył wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Ryszard Urban, który powiedział, że dzięki tej komunalizacji uzdrowisko ma szansę wykorzystać swój potencjał.

W planach spółki na najbliższe lata są inwestycje w na łączną kwotę ponad 50-ciu mln zł. Aby uczynić z horynieckiego uzdrowiska nowoczesny obiekt w planach jest budowa nowego pawilonu z pełnym zapleczem SPA&WELLNESS.

- Trzeba także pomyśleć o uruchomieniu własnej linii kosmetyków, które są specyfiką każdego uzdrowiska, a także o produkcji wody. Te wszystkie inwestycje zaplanowaliśmy na najbliższe lata. Chcemy je finansować nie tylko z budżetu samorządu województwa, ale także ze środków unijnych i być może z budżetu państwa – mówił marszałek Ortyl.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Stosuje własne surowce: borowinę i wodę siarczkowo-siarkowodorową. Leczenie sanatoryjne odbywa się w trzech obiektach. Łącznie baza hotelowa Spółki liczy 195 łóżek.

Działania zmierzające do nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa rozpoczęły się w 2012 roku. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy.

W listopadzie uchwałę w tej sprawie podjął również zarząd województwa. Podpisana 21 lutego umowa finalizuje starania samorządu województwa dotyczące komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Właściciel Uzdrowiska, 2014-02-25 09:57:44

    To jest ciekawa sytuacja! Podkarpacie działa jako samorząd czy tez jako przedsiębiorca? Jeżeli Samorząd Województwa prowadzi działalność uzdrowiskową (gospodarczą) to chyba to troszkę nie fair, Ja też prowadzę małe uzdrowisko i nie mam jak konkurować z takim Horyńcem utrzymywanym przez Samorząd!...  rozwiń