Podkarpacki samorząd właścicielem uzdrowiska

Nowym właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju jest samorząd województwa podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa.
Podkarpacki samorząd właścicielem uzdrowiska

Umowa oznacza, że 100 proc. udziałów Spółki „Uzdrowisko Horyniec” jest teraz w rękach samorządu województwa. To drugie uzdrowisko po Rymanowie, którym zarządza samorząd województwa.

- Będziemy teraz poważnym graczem w obszarze podkarpackich uzdrowisk, bo o takiej marce możemy niebawem mówić – powiedział marszałek Władysław Ortyl, dodając, że umowa to radość, że powiększa się majątek samorządu województwa, ale także duża odpowiedzialność i wyzwanie.

- Jestem przekonany, że władza samorządowa potrafi zapewnić dla tego przedsiębiorstwa jak  najlepszy rozwój z korzyścią dla regionu i pracowników –mówił Zdzisław Gawlik z Ministerstwa Skarbu. - Dziękuję panu marszałkowi za chęć przejęcia tego uzdrowiska, bo mam świadomość, że jest to nowy obowiązek i wyzwanie.

Radości nie krył wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Ryszard Urban, który powiedział, że dzięki tej komunalizacji uzdrowisko ma szansę wykorzystać swój potencjał.

W planach spółki na najbliższe lata są inwestycje w na łączną kwotę ponad 50-ciu mln zł. Aby uczynić z horynieckiego uzdrowiska nowoczesny obiekt w planach jest budowa nowego pawilonu z pełnym zapleczem SPA&WELLNESS.

- Trzeba także pomyśleć o uruchomieniu własnej linii kosmetyków, które są specyfiką każdego uzdrowiska, a także o produkcji wody. Te wszystkie inwestycje zaplanowaliśmy na najbliższe lata. Chcemy je finansować nie tylko z budżetu samorządu województwa, ale także ze środków unijnych i być może z budżetu państwa – mówił marszałek Ortyl.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Stosuje własne surowce: borowinę i wodę siarczkowo-siarkowodorową. Leczenie sanatoryjne odbywa się w trzech obiektach. Łącznie baza hotelowa Spółki liczy 195 łóżek.

Działania zmierzające do nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa rozpoczęły się w 2012 roku. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy.

W listopadzie uchwałę w tej sprawie podjął również zarząd województwa. Podpisana 21 lutego umowa finalizuje starania samorządu województwa dotyczące komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To jest ciekawa sytuacja! Podkarpacie działa jako samorząd czy tez jako przedsiębiorca? Jeżeli Samorząd Województwa prowadzi działalność uzdrowiskową (gospodarczą) to chyba to troszkę nie fair, Ja też prowadzę małe uzdrowisko i nie mam jak konkurować z takim Horyńcem utrzymywanym przez Samorząd!... rozwiń

Właściciel Uzdrowiska, 2014-02-25 09:57:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE