PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie Centrum Nauki może kosztować 80 mln zł

  • PAP/PSZ    2 października 2017 - 13:26
Podkarpackie Centrum Nauki może kosztować 80 mln zł
Placówka mogłaby powstać najszybciej za trzy lata. Fot. Shutterstock

Władze województwa podkarpackiego planują wybudowanie Podkarpackiego Centrum Nauki. PCN ma edukować najmłodszych i popularyzować naukę. Koszt inwestycji szacowany jest na około 80 mln zł, pieniądze mają pochodzić m.in. z funduszy unijnych.
Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, centrum oprócz popularyzacji nauki ma również wspierać system szkolnictwa.

"Chcemy, aby instytucja ta stała się ważnym narzędziem edukacji nieformalnej, popularyzującej naukę, o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej, powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, a są to m.in. lotnictwo, kosmonautyka i informatyka" - dodał.

Leyko zaznaczył, że dzięki tym powiązaniom możliwe będzie "tworzenie kadr" dla firm w regionie.

"Odpowiednio sprofilowana działalność centrum wpływać będzie na wybory przez młodych ludzi takich ścieżek edukacji, które zwiążą ich zawodowe losy z regionem i lokalnym rynkiem pracy w takich branżach, które są naszymi specjalizacjami" - powiedział Leyko.

Zadaniem centrum ma być również przybliżanie wyników badań naukowych, innowacji - zwłaszcza technologicznych, ma także zachęcać i propagować nawyk aktywnego uczenia się przez całe życie.

Według wstępnych szacunków budowa centrum ma kosztować ok. 80 mln zł. Inwestycja ma być sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. podkarpackiego i budżetu regionu.

Obecnie zarząd województwa oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską zmian w RPO, które pozwolą uruchomić pieniądze z tego programu.

W ocenie Leyki decyzja KE powinna być znana w połowie października.

"Wówczas uruchomione zostaną procedury związane z procesem realizacji projektu m.in. zabezpieczenie środków w budżecie województwa na współfinansowanie inwestycji, zlecenie wykonania studiom wykonalności. Gdy podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu, rozpoczną się postępowania na wykonanie dokumentacji technicznej, wybudowanie oraz wyposażenie centrum nauki" - dodał. Jak podkreślił, nie wybrano jeszcze lokalizacji centrum.

Placówka mogłaby powstać najszybciej za trzy lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz - Rzeszów, 2017-10-03 18:23:47

    Najlepiej aby taki obiekt powstał przy Politechnice Rzeszowskiej (pomiędzy budynkiem L a domami studenckimi). Jest tam sporo scalonych gruntów. Wg mnie ta lokalizacja byłaby najlepsza ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Politechniką Rz., która kształci w kierunkach m.in. lotnictwo, kosmonautyka ...i informatyka oraz "sercem Doliny Lotniczej" - firmą "Pratt & Whitney"  rozwiń