PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie. Pierwsza inwestycja dofinansowana z woj. funduszu kolejowego

  • pt/pap    2 grudnia 2016 - 16:23
Podkarpackie. Pierwsza inwestycja dofinansowana z woj. funduszu kolejowego
WFK jest wspólną inicjatywą władz województwa podkarpackiego oraz lokalnych samorządów, przez które przebiegają linie kolejowe (fot.fotolia)

Parking w obrębie przystanku kolejowego Krosno–Polanka to pierwsza na Podkarpaciu inwestycja zrealizowana przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego (WFK).
WFK jest wspólną inicjatywą władz województwa podkarpackiego oraz lokalnych samorządów, przez które przebiegają linie kolejowe. Fundusz formalnie powstał w ubiegłym roku, jednak dopiero w tym roku rozpoczęła się jego praktyczna realizacja.

Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, parking umożliwi pasażerom bezpieczne pozostawienie samochodu kontynuacje podróży pociągiem.

"W ramach inwestycji cały plac został odwodniony i oświetlony. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 141 tys. zł. Inwestorem było miasto Krosno, które otrzymało dotację celową ze środków WFK w wysokości 40 tys. zł" - dodał rzecznik, który zaznaczył, że fundusz ma działać w obecnej edycji do roku 2019.

"Do tego czasu będą realizowane zadania inwestycyjne w ramach funduszu, które będą prowadzone równolegle do prac modernizacyjno-rewitalizacyjnych realizowanych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK), co w efekcie pozwoli osiągnąć zadowalający stan m.in. punktów przesiadkowych"- podkreślił Leyko.

Po zakończeniu działania funduszu samorząd województwa planuje namówić lokalne samorządy do udziału w kosztach funkcjonowania kolei regionalnej. "Zwłaszcza przy rozszerzaniu oferty przewozowej stosownie do potrzeb i możliwości województwa" - dodał rzecznik.

W WFK uczestniczy obecnie 30 lokalnych samorządów, które zadeklarowały przekazywanie w formie dotacji celowej składki w wysokości 20 tys. zł rocznie na rzecz funduszu. W 2016 roku dla dziewięciu zadań nakłady inwestycyjne wyniosą 510 tys. zł.

Oprócz parkingu w Krośnie w ramach WFK na dworcu kolejowym w Stalowej Woli wybudowane zostaną nowe sanitariaty. Powstanie też parking wraz z oświetleniem i dojściem do kolejowego przystanku osobowego - Rogoźnica - na linii kolejowej nr 71. Natomiast gmina Boguchwała planuje wybudować oświetlenie miejsc postojowych przy miejscowym dworcu PKP.

Nowe miejsca parkingowe zostaną wybudowane również w pobliżu dworców m.in. w Jarosławiu, Horyńcu-Zdroju i Targowiskach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.