PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Pomnik generała Świerczewskiego w Jabłonkach zostanie rozebrany

  • PAP/AT    20 lutego 2018 - 09:36
Podkarpackie: Pomnik generała Świerczewskiego w Jabłonkach zostanie rozebrany
Pomnik Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach (fot. wikipedia.org/kolanin)

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek poinformował, że w środę (21 lutego) rozpocznie się rozbiórka pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach (Podkarpackie).
Dodał, że demontaż pomnika, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Baligród, planowany był już od ponad roku.

"Jeżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę (21 lutego) planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Operacja będzie kosztować 52 tys. netto. Koszty pokrywa z własnych środków Nadleśnictwo Baligród, po czym występuje o zwrot tych nakładów z budżetu państwa za pośrednictwem wojewody podkarpackiego" - zaznaczył Marszałek.

Fragmenty obelisku znajdą się w muzeum pomników propagandy.

Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.

Rzecznik podkreślił, że gen. "Walter" to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. "Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat" - przypomniał.

Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.