PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Prawy wał Wisły czeka rozbudowa

  • PAP/em    25 września 2015 - 17:38

Inwestycja o nazwie "Wisła - etap I" ma być dofinansowana m.in. z Banku Światowego (BŚ) oraz z Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE). Przedstawiciele tych instytucji przebywali w czwartek i piątek (23-24 września) na Podkarpaciu.
"Uzyskaliśmy pozytywną opinię nie tylko jeśli chodzi o możliwość absorpcji środków z BŚ i BRRE, również nasza struktura organizacyjna, która będzie realizować tę inwestycję została bardzo dobrze oceniona. Ta pozytywna ocena pozwala nam na ogłoszenie w najbliższym czasie przetargu na wykonanie tej inwestycji" - powiedziała dyrektorka Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (PZMiUW) Małgorzata Wajda.

Podkreśliła, że inwestycja posiada już kompletną dokumentację projektową oraz pozwolenie na realizację.

Wkrótce przetarg

Zadanie pn. "Wisła - etap 1" zakłada rozbudowę prawego wału Wisły na odcinku od Tarnobrzega do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego). Długość tego odcinka to ok. 10 km.

Po realizacji tej inwestycji znacznie większą ochronę przeciwpowodziową zyska prawie 8 tys. mieszkańców. Na tym terenie mieści się również 80 zakładów pracy oraz zabytkowy zespół klasztorny Dominikanów w Tarnobrzegu.

Wajda zaznaczyła, że w rozmowach z przedstawicielami BŚ i BRRE podnoszona była również kwestia inwestycji przeciwpowodziowych w zlewni Wisłoki.

Rzeka ta oraz jej dopływy od lat stwarzają niebezpieczeństwo dla dużych, zurbanizowanych ośrodków miejskich: Mielca, Dębicy, Jasła i Sędziszowa Małopolskiego.

Potrzebne kolejne inwestycje

W ostatnich latach PZMiUW w Rzeszowie zrealizował część inwestycji przeciwpowodziowych na tych obszarach. Jednak, aby całościowo zabezpieczyć ten obszar konieczne jest zrealizowanie kolejnych pięciu zadań, których realizacja kosztować ma ok. 168 mln zł.

"Przedstawiciele obu banków poinformowali nas, co musimy zrobić, jakie przygotować dokumenty, aby i te inwestycje otrzymały dofinansowanie. Zrobimy wszystko, aby dostać dofinansowanie także na te inwestycję" - powiedziała Wajda.

Wśród tych pięciu zadań jest m.in. budowa lewego wału na rzece Ropa w Jaśle; budowa obustronnych wałów rzeki Wisłoki na terenie gmin Jasło i Dębowiec oraz budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Góra Ropczycka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.