PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Rozpoczął się drugi etap budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska

  • PAP/JS    2 listopada 2016 - 18:00
Podkarpackie: Rozpoczął się drugi etap budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska
Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w IV kwartale 2018 r., zakończenie najwcześniej w II kwartale 2021 r. (fot. pixabay)

• Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła 18 wykonawców do składania ofert na zaprojektowanie oraz wybudowanie obwodnicy Stalowej Woli i Niska (Podkarpackie).
• To drugi etap budowy tej trasy.
Jak poinformowała  rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, termin składania ofert mija 4 stycznia 2017 r. "Planowane podpisanie umowy to połowa przyszłego roku" - dodała.

Rzeczniczka podkreśliła, że inwestycja realizowana będzie w systemie "projektuj i buduj". "Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie, przed przystąpieniem do prac budowlanych, opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych pozwalających na realizację inwestycji" - powiedziała.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w IV kwartale 2018 r., zakończenie najwcześniej w II kwartale 2021 r.

Rarus zaznaczyła, że rzeczywisty koszt budowy będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

W ub. tygodniu w Stalowej Woli minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał dokumenty o skierowaniu przetargu na budowę obwodnicy dwóch podkarpackich miast do drugiego etapu. W trakcie tej uroczystości dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Wiesław Kaczor powiedział dziennikarzom, że szacunkowy koszt budowy obwodnicy to ok. 350 mln zł.

Do drugiego etapu przetargu na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska dopuszczono 18 podmiotów. Wykonawcy wybrani do tego etapu zostali zweryfikowani m.in. pod kątem posiadanego potencjału kadrowego, zdolności ekonomicznej i finansowej. GDDKiA oceniała także zdolność wykonawców do należytego wykonania zamówienia, a w szczególności do jego wiedzy i doświadczenia w tego typu inwestycjach.

Warunków tych nie spełniła oferta jednego z wykonawców, który złożył ofertę w pierwszym etapie przetargu.

Oprócz firm z Polski na liście podmiotów, które zostaną zaproszone do złożenia ofert cenowych, znajdują się także spółki z Austrii, Włoch i Hiszpanii. Najkorzystniejsza oferta wybrana zostanie na podstawie trzech kryteriów: ceny, terminu realizacji i okresu gwarancji jakości.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska będzie częścią drogi krajowej nr 77; będzie mieć długość ok. 15,3 km. Jej budowa ma być finansowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Obwodnica rozpocznie się w Stalowej Woli na skrzyżowaniu ul. Chopina z ul. Podskarpową. Później będzie prowadzona wzdłuż wału przy rzece San w kierunku Niska. Koniec trasy zaplanowano na terenie gminy Rudnik nad Sanem, gdzie połączyć ma się z planowaną drogą ekspresową S19.

Obwodnica ułatwi przejazd tranzytem pojazdów, które z centralnej Polski jadą drogą krajową nr 77 do przejść granicznych z Ukrainą w Medyce i Korczowej. Obecnie DK 77 przebiega przez centrum zarówno Stalowej Woli, jak i Niska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.