PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie startuje z nowym gospodarczym projektem

  • PAP/JS    15 kwietnia 2016 - 15:46
Podkarpackie startuje z nowym gospodarczym projektem

Ortyl zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem, który ma "pewne problemy", ale od kilku lat notuje dynamiczny wzrost wskaźników ekonomicznych (fot. podkarpackie.pl/)

Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na obszarach o niskim poziomie rozwoju oraz utworzenie funduszu pożyczkowego dla małych i średnich przedsiębiorstw - to zadanie, które będą realizowane na Podkarpaciu w ramach inicjatywy "Lagging regions"
Projekt ma charakter pilotażowy i jest przeznaczony dla słabiej rozwiniętych regionów UE. Oprócz Podkarpacia obejmuje też m.in. woj. świętokrzyskie i dwa regiony w Rumunii.

W piątek (15 kwietnia) w Rzeszowie list intencyjny w sprawie przystąpienia województwa podkarpackiego do projektu podpisali: unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Ortyl zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem, który ma "pewne problemy", ale od kilku lat notuje dynamiczny wzrost wskaźników ekonomicznych.

"Sądzę, że ta inicjatywa przyniesie efekty i staniemy się liderem wśród pięciu województw Polski Wschodniej. Ten projekt pomoże nam zidentyfikować jakie mamy dokładnie obszary zaniedbane np. w kwestiach dotyczących przedsiębiorczości czy innowacji" - dodał.

Ortyl podkreślił, że jednym z problemów, które samorząd będzie chciał rozwiązać w ramach projektu jest udostępnienie przedsiębiorcom infrastruktury powstałej w ostatnich latach na Uniwersytecie Rzeszowskim i miejscowej politechnice.

"Chcemy, żeby firmy mogły korzystać z certyfikowanych laboratoriów, które tam powstały, ale obecne regulacje i przepisy uniemożliwiają tego typu działania" - powiedział.

Czytaj też: Marszałkowie o aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami

Komisarz Cretu zaznaczyła, że konieczna jest również ściślejsza współpraca między biznesem a światem nauki. Dlatego zaproponowała, aby tworzone były Centra Transferu Technologii, które w optymalny sposób wykorzystają dostępną infrastrukturę naukową w celu świadczenia usług badawczych i rozwojowych na rzecz przedsiębiorstw.

"Trzeba też wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to najlepszy sposób by zmaksymalizować efekty wydawanych pieniędzy. Wiele regionów będzie mogło się uczyć od Podkarpacia i korzystać z państwa doświadczenia, które zdobędzie region w ramach tej inicjatywy" - dodała unijna komisarz.

Zdaniem wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka, ten projekt oraz pozostałe środki unijne, które trafią na Podkarpacie pozwolą województwu nie tylko zostać liderem makroregionu, ale zyskać wysoką pozycję w Polsce.

Podkarpacie w ramach "Lagging regions" oprócz udostępnienia infrastruktury naukowej przedsiębiorcom, chce również zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw na obszarach niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Kolejnym zadaniem będzie utworzenie w strukturze urzędu marszałkowskiego funduszu pożyczkowego i poręczeniowego dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt "Lagging regions" jest wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz Banku Światowego. W woj. podkarpackim w inicjatywie będą uczestniczyli eksperci tych instytucji oraz przedstawiciele regionalnego samorządu, środowiska gospodarczego i naukowego. Efekty działań mają być wykorzystane przy planowaniu polityki spójności w następnym okresie programowania - na lata 2020-2027.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Elina Johnson, 2016-04-17 01:04:28

    Szukasz kredytu? Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową dla jednego lub więcej powodów? Masz odpowiednie miejsce dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Firma pożyczki Elina Johnson jesteśmy ograniczeni w rozdawać pożyczek dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie opro...centowaniem 2%. Proszę skontaktować się z nami poprzez e-mail dzisiaj poprzez elinajohnson11@hotmail.com  rozwiń