Podkarpackie startuje z nowym gospodarczym projektem

Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na obszarach o niskim poziomie rozwoju oraz utworzenie funduszu pożyczkowego dla małych i średnich przedsiębiorstw - to zadanie, które będą realizowane na Podkarpaciu w ramach inicjatywy "Lagging regions"
Podkarpackie startuje z nowym gospodarczym projektem
Ortyl zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem, który ma "pewne problemy", ale od kilku lat notuje dynamiczny wzrost wskaźników ekonomicznych (fot. podkarpackie.pl/)

Projekt ma charakter pilotażowy i jest przeznaczony dla słabiej rozwiniętych regionów UE. Oprócz Podkarpacia obejmuje też m.in. woj. świętokrzyskie i dwa regiony w Rumunii.

W piątek (15 kwietnia) w Rzeszowie list intencyjny w sprawie przystąpienia województwa podkarpackiego do projektu podpisali: unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Ortyl zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem, który ma "pewne problemy", ale od kilku lat notuje dynamiczny wzrost wskaźników ekonomicznych.

"Sądzę, że ta inicjatywa przyniesie efekty i staniemy się liderem wśród pięciu województw Polski Wschodniej. Ten projekt pomoże nam zidentyfikować jakie mamy dokładnie obszary zaniedbane np. w kwestiach dotyczących przedsiębiorczości czy innowacji" - dodał.

Ortyl podkreślił, że jednym z problemów, które samorząd będzie chciał rozwiązać w ramach projektu jest udostępnienie przedsiębiorcom infrastruktury powstałej w ostatnich latach na Uniwersytecie Rzeszowskim i miejscowej politechnice.

"Chcemy, żeby firmy mogły korzystać z certyfikowanych laboratoriów, które tam powstały, ale obecne regulacje i przepisy uniemożliwiają tego typu działania" - powiedział.

Czytaj też: Marszałkowie o aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami

Komisarz Cretu zaznaczyła, że konieczna jest również ściślejsza współpraca między biznesem a światem nauki. Dlatego zaproponowała, aby tworzone były Centra Transferu Technologii, które w optymalny sposób wykorzystają dostępną infrastrukturę naukową w celu świadczenia usług badawczych i rozwojowych na rzecz przedsiębiorstw.

"Trzeba też wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to najlepszy sposób by zmaksymalizować efekty wydawanych pieniędzy. Wiele regionów będzie mogło się uczyć od Podkarpacia i korzystać z państwa doświadczenia, które zdobędzie region w ramach tej inicjatywy" - dodała unijna komisarz.

Zdaniem wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka, ten projekt oraz pozostałe środki unijne, które trafią na Podkarpacie pozwolą województwu nie tylko zostać liderem makroregionu, ale zyskać wysoką pozycję w Polsce.

Podkarpacie w ramach "Lagging regions" oprócz udostępnienia infrastruktury naukowej przedsiębiorcom, chce również zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw na obszarach niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Kolejnym zadaniem będzie utworzenie w strukturze urzędu marszałkowskiego funduszu pożyczkowego i poręczeniowego dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt "Lagging regions" jest wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz Banku Światowego. W woj. podkarpackim w inicjatywie będą uczestniczyli eksperci tych instytucji oraz przedstawiciele regionalnego samorządu, środowiska gospodarczego i naukowego. Efekty działań mają być wykorzystane przy planowaniu polityki spójności w następnym okresie programowania - na lata 2020-2027.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szukasz kredytu? Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową dla jednego lub więcej powodów? Masz odpowiednie miejsce dla swoich rozwiązań kredytowych tutaj! Firma pożyczki Elina Johnson jesteśmy ograniczeni w rozdawać pożyczek dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie opro...centowaniem 2%. Proszę skontaktować się z nami poprzez e-mail dzisiaj poprzez elinajohnson11@hotmail.com rozwiń

Elina Johnson, 2016-04-17 01:04:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE