PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie. Wolontariusze oczyszczają linię kolejową Przemyśl-Malhowice

  • pt/pap    21 października 2016 - 14:27
Podkarpackie. Wolontariusze oczyszczają linię kolejową Przemyśl-Malhowice
Celem akcji jest "zachęcenie polityków "do podjęcie decyzji o wyremontowaniu i uruchomieniu trasy Przemyśl - Chyrów (Ukraina) - Zagórz (fot.fotolia)

• Ponad 100 wolontariuszy rozpoczęło w piątek 21 października oczyszczanie z roślin linii kolejowej nr 102 na odcinku od Przemyśla na Podkarpaciu do granicy państwa z Ukrainą w Malhowicach.
• Akcja „Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa” potrwa do soboty.
Jak powiedział Jerzy Zuba koordynator akcji, głównym jej celem jest "zachęcenie polityków "do podjęcie decyzji o wyremontowaniu i uruchomieniu trasy Przemyśl - Chyrów (Ukraina) - Zagórz. "To najkrótsza droga z Przemyśla w Bieszczady. Linia nie jest używana od 24 lat, a szkoda, bo jest położona bardzo malowniczo. Szlak ten jest też z wielu względów strategiczny"- dodał.

Zuba podkreślił, że uruchomienie tego połączenia jest konieczne, bo niedługo rozpoczną się remonty dwóch innych linii kolejowych, które prowadzą w Bieszczady.

"Na lata 2017 - 2020 przewidziano remonty i czasowe wyłączenia z eksploatacji linii kolejowych 106 (Jasło - Rzeszów) i 108 (Jasło - Nowy Zagórz). To spowoduje, że dotarcie w Bieszczady będzie utrudnione, alternatywą może być połączenie Przemyśl-Chyrów-Zagórz" - zauważył.

Prace porządkowe przy tej linii rozpoczęły się w piątek rano i potrwają do godzin popołudniowych, kontynuowane będą w sobotę. Udział w pracach biorą m.in. strażacy ochotnicy, pracownicy kolei oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Podobne prace będą prowadzić w sobotę wolontariusze po stronie ukraińskiej.

Zuba zaznaczył, że w sobotę ok. godz. 16 planowane jest spotkanie obu grup przy bramie, która zagradza tory.

"Ta brama to wymowny symbol podziału w Europie, który wciąż istnieje. Dużo się mówi o integracji Ukrainy z Europą, jest dużo konferencji, bezowocnych spotkań, a wciąż nie możemy doprosić się do uruchomienia połączenia, które będzie służyło przede wszystkim ludziom po obu stronach granicy i turystom" - dodał.

Koszt modernizacji linii, według organizatorów akcji, wynosi ok. 60 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • asczern, 2016-10-24 09:33:28

    Kiedy II Siekierezada?Chcę wziąć udział z młodzieżą licealną,