PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie. Wybrano ofertę na budowę kolejnego odcinka Via Carpatia

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 16:38
Podkarpackie. Wybrano ofertę na budowę kolejnego odcinka Via Carpatia
Najlepszą ofertę złożyła firma Budimex, która zaoferowała ponad 333,5 mln zł. (fot.Facebook/Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA])

GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 od węzła Podgórze do węzła Kamień.
  • Najlepszą ofertę złożyła firma Budimex, która zaoferowała ponad 333,5 mln zł. Odcinek ten będzie częścią szlaku Via Carpatia.
  • Jak poinformowała w czwartek (29.03) rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, firma zadeklarowała wybudowanie tego ponad 10,5 km odcinka w ciągu 34 miesięcy.
  • GDDKiA zastrzega, że umowa zostanie podpisana, jeśli nie będzie odwołań od wyników przetargów i będzie pozytywny wynik kontroli uprzedniej prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

- Odcinek S19 od węzła Podgórze (z węzłem) do węzła Kamień (bez węzła) będzie realizowany w systemie "projektuj i buduj". Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie odcinka, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie - zaznaczyła Rarus.

Dodała, że okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem. Do czasu realizacji robót przerwy zimowe nie będą wliczane.

Odcinek S19 Podgórze-Kamień jest częścią dużego przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 do Niska do Sokołowa Małopolskiego. Ten 30-kilometrowy odcinek został podzielony na trzy zadania realizacyjne.

Czytaj więcej: Wykonawca opuścił plac budowy drogi wojewódzkiej

Zadanie A Nisko Południe - Podgórze, wybór najkorzystniejszej oferty ma realizację tego odcinka ma nastąpić w pierwszych dniach kwietnia br. Zadanie B Podgórze - Kamień oraz zadanie C Kamień - Sokołów Małopolski Północ - w przetargu na realizację tego odcinka wybrano w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszą ofertę, złożyło ją konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion, cena to prawie 235 mln zł.

Podkarpacki fragment drogi ekspresowej S19 będzie częścią szlaku Via Carpatia. Idea utworzenia szlaku została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Czytaj więcej: 300 mln na inwestycje drogowe w siedmiu województwach

Cały jej przebieg w naszym kraju ma zapewnione finansowanie.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.

Na Podkarpaciu w kierowcy korzystają już z ponad 30 kilometrów drogi S19. W opracowaniu Koncepcji Programowej jest niemal 67 km S19. Natomiast w przetargu w trybie "projektuj i buduj" jest ponad 54 km tej trasy. Z kolei w przetargu na opracowanie Koncepcji Programowej jest ponad 18 - kilometrowy odcinek S19.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.