PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlasie przeżywa komunikacyjną rewolucję

  • bad    21 sierpnia 2017 - 15:16
Podlasie przeżywa komunikacyjną rewolucję
- Lepsze skomunikowanie z portami w Trójmieście czy Kłajpedą mocno wyeksponuje znaczenie kolei w transporcie lądowym, ale i morskim - mówi marszałek woj. podlaskiego. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Tak wielkiego zakresu prac budowlanych w naszym regionie jeszcze nie było - podkreśla Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.
W opinii Jerzego Leszczyńskiego, marszałka województwa podlaskiego, samorządy mocno wspierają inicjatywę via Carpatia, ponieważ widzą w tym szlaku wielkie możliwości i nadzieję na rozwój gospodarczy. 

Ważne jest także przedsięwzięcie Rail Baltica, to w opinii marszałka skok o co najmniej kilkanaście lat. Szybkie, bezkolizyjne tory oznaczają oszczędności dla firm, praca dla ludzi i korzyści dla regionów, przez które biegnie transport.

Czytaj też: W resorcie infrastruktury powstanie zespół ds. Via Carpatia 

- Lepsze skomunikowanie z portami w Trójmieście czy Kłajpedą na pewno mocno wyeksponuje znaczenie kolei w transporcie lądowym, ale i morskim. Bo dzięki nowym szlakom kontenery czy inne towary szybciej trafią do odbiorców – podkreśla Jerzy Leszczyński.

Via Carpatia czy Raal Baltica nabierają szczególnego znaczenia w kontekście aspiracji Chin i nacisku tego kraju na rozwój nowej infrastruktury.

Marszałek Podlasia dodaje, że najważniejsze drogowe inwestycje to przebudowa dróg krajowych, czyli np. odcinków S8, S19 i S61, wojewódzkich - choćby odcinków Białystok-Supraśl, Ciechanowiec-Ostrożany, Dąbrowa Białostocka-Sokółka, Markowszczyzna-Łapy. Tylko na budowę dróg wojewódzkich w najbliższych latach przeznaczonych zostanie łącznie ponad miliard złotych.

Leszczyński potwierdza też potrzebę budowy lotniska na Podlasiu. Jednocześnie przyznaje, że jego zdaniem, województwa nie stać na finansowanie tak wielkiej inwestycji. Co więcej, dzisiejsze realia położenia regionu na mapie infrastrukturalnej Polski stawiają go w znacznie lepszej sytuacji. 

Chodzi o będącą na ukończeniu budowę trasy S8, która połączy Białystok z Warszawą, co mocno skróci czas dojazdu do lotnisk, m.in. w stolicy czy Modlinie. Przyspieszenie realizacji odcinków trasy S61 znacznie skróci dojazd do Warszawy z północy województwa podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pustelnik, 2017-08-21 19:38:48

    Bardzo trudny przejazd z Warszawy do Białegostoku. Wiecej sie stoi niz jedzie . Nie mozna kilometrami sie zatrzymac . Nie ma zadnych miejsc do odpoczynku Jechałem w sumie 4,5 godz. 190 km