PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlasie. Wykonawca Drogi Wojewódzkiej nr 673 zszedł z placu budowy

  • TK    28 marca 2018 - 16:58
Podlasie. Wykonawca Drogi Wojewódzkiej nr 673 zszedł z placu budowy
Po 12 miesiącach inwestycja powinna być zakończona w 70 proc. Tymczasem wykonawca zszedł z placu budowy, po wykonaniu 30 proc. prac (Fot. pixabay)

Konsorcjum firm Unibep i Most odstąpiło od realizacji inwestycji budowy drogi Sokółka - Dąbrowa Białostocka na Podlasiu. Wykonawca tłumaczy, że projekt nie spełnia wymagań dobrze przygotowanej inwestycji.
Umowę na budowę Drogi Wojewódzkiej nr 673 na Podlasiu podpisano w lutym 2017 r. Nowy odcinek miał połączyć Sokółkę oraz Dąbrowę Białostocką. Wartość umowy pomiędzy wykonawcą a Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku opiewała na ponad 67 mln zł. W połowie marca 2018 roku, konsorcjum poinformowało, że schodzi z placu budowy.

"Dostaliśmy do realizacji projekt, który miał mnóstwo wad technicznych i inżynierskich. Nie możemy pozwolić sobie na realizację inwestycji według takiej dokumentacji. Zbadaliśmy grunty, przeanalizowaliśmy różne warianty realizacji projektu, spędziliśmy mnóstwo czasu, by go urealnić... Wszystko na nic. Informowaliśmy inwestora, że przedstawiony przez niego projekt nie spełnia warunków dobrej realizacji drogi. Mało tego, według naszej wiedzy w ten sposób zaprojektowana droga w przyszłości mogłaby być niebezpieczna dla użytkowników, Ponieważ ze strony inwestora nie było działań rozwiązujących problemy, nie możemy inaczej postąpić, jak tylko odstąpić od zawartej umowy na realizację drogi Dąbrowa Białostocka-Sokółka. Była to dla nas bardzo trudna decyzja. Podjęliśmy ją po konsultacjach i analizach z ekspertami inżynierskimi i prawnymi" - czytamy w komunikacie zarządu Unibep.

Dodano, że droga do współpracy pomiędzy inwestorem a wykonawcą jest wciąż otwarta. 

"Chciałbym podkreślić, że powody, dla których spółka podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy, które przedstawiła w swojej informacji, są przedmiotem naszej analizy - ale już teraz mogę powiedzieć, że nie są one dla nas przekonywujące. Przede wszystkim, żeby umowa mogła być rozwiązana, potrzebna jest wola obu stron. To z naszego punktu widzenia niezwykle ważna inwestycja, realizowana ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wycofanie się wykonawcy powoduje problem, związany z realizacją tego programu, ale nam przede wszystkim zależy na powstaniu drogi, która dobrze służyłaby użytkownikom" - czytamy w oświadczeniu Jerzego Leszczyńskiego, marszałka województwa podlaskiego.

Do dnia odstąpienia konsorcjum zrealizowało ok. 34 proc. robót, podczas gdy pierwotna umowa zakładała, że do tego czasu (luty 2018 roku) będzie to już wykonane 70 proc. robót

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kupznakpl, 2018-03-29 11:50:19

    kij ma dwa końce jak to mówią nie znamy umowy jak i nie znamy projektu jednak jeżeli prawdą jest że projekt posiadał błędy - a takie się zdarzają wiem z doświadczenia to duży plus dla tej firmy która zrezygnowała z realizacji bo na pewno na tym straciła, choć dziwie się że nie udało się rozwiązać dw...ustronnie problemów wynikających z projektu na etapie realizacji. Liczymy że droga prędzej czy później powstanie.  rozwiń