PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaski Park Przemysłowy już otwarty

  • PAP    19 października 2012 - 17:14
Podlaski Park Przemysłowy już otwarty

Ponad 6,2 ha terenów przygotowanych pod inwestycje obejmuje Podlaski Park Przemysłowy, otwarty oficjalnie w piątek w Czarnej Białostockiej (Podlaskie). Prace kosztowały 7 mln zł, prawie w całości pieniądze pochodziły z funduszy unijnych. Pierwsza firma już tam działa.
Jak powiedziała zastępca burmistrza Czarnej Białostockiej Agnieszka Tarkawian, tereny inwestycyjne są w dwóch miejscach, przede wszystkim w miejscu dawnej Białostockiej Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet", której nieruchomości gmina przejęła od syndyka za zaległości podatkowe wobec samorządu.

Podlaski Park Przemysłowy, to tereny położone 22 km od Białegostoku i 35 km od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy, w pobliżu drogi krajowej nr 19.

Gmina je uzbroiła, zbudowała sieć dróg, wodociąg, kanalizację i monitoring całego terenu. Pierwsza firma z branży metalurgicznej (konstrukcje metalowe m.in. dla budownictwa) już tam działa, dzierżawiąc 2 ha terenu. Docelowo ma zatrudnić w sumie 100 osób (obecnie 40). W listopadzie kolejne blisko 2 ha ma wydzierżawić inna firma, która deklaruje zatrudnienie ma poziomie 150 osób w ciągu dwóch lat.

Agnieszka Tarkawian zwróciła uwagę, że to jednak praca przeważnie dla mężczyzn, a w gminie bezrobocie dotyka przede wszystkim kobiet. Poziom bezrobocia w Czarnej Białostockiej sięga ok. 16 proc.

W ostatnich latach w Podlaskiem dzięki różnym unijnym funduszom powstały tereny pod inwestycje między innymi w Białymstoku, Kolnie, Zambrowie, Czarnej Białostockiej. Pieniądze na takie cele dostały też samorządy Grajewa, Bielska Podlaskiego, Czyżewa, Łomży, Łap i Narewki. Środki pochodziły głównie z programu Rozwój Polski Wschodniej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego.

Tylko dzięki środkom z RPO ma zostać łącznie przygotowanych 84 ha gruntów pod inwestycje. W sumie z RPO przeznaczono na ten cel około 80 mln zł. Gminy dołożyły do tego 25,7 mln zł - informował wcześniej urząd marszałkowski w Białymstoku Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.