PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: 26 gmin z programami rewitalizacji może się starać o pieniądze na ich realizację

  • PAP/bad    31 marca 2018 - 10:38
Podlaskie: 26 gmin z programami rewitalizacji może się starać o pieniądze na ich realizację
W Choroszczy wiele budynków czeka na rewitalizację. Na zdjęciu dawna portiernia ("budynek nr 27"). Fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

26 podlaskich gmin ma gotowe programy rewitalizacji, mogą się już ubiegać o część pieniędzy na ich realizację.
  • 55 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego ma na ten cel urząd marszałkowski w Białymstoku.
  • 3 kwietnia kończy się pierwsza runda w konkursie, kolejne zaplanowano na maj i czerwiec.
  • Liczymy, że gminy złożą swoje projekty we wskazanych w konkursie terminach. Uważamy, że są na to duże szanse, ponieważ wiele z gmin, które mogą ubiegać się o dotacje, mają już zatwierdzone programy rewitalizacji - poinformowała Izabela Smaczna-Jórczykowska z urzędu marszałkowskiego.

 

Tylko w końcu marca zarząd województwa podlaskiego zaakceptował programy rewitalizacji, które złożyły i chcą realizować gminy Choroszcz, Mały Płock i Rajgród. Gminy wyznaczają określony teren, który chcą poddać odnowie i różnym działaniom o charakterze społecznym, aktywizującym mieszkańców, by rozwiązywać różne problemy. Mogą temu towarzyszyć inwestycje. Programy powstają z udziałem mieszkańców.

Łączny koszt programu rewitalizacji w Choroszczy to 16,7 mln zł, z czego z UE ma pochodzić 12 mln zł. Program obejmuje rewitalizację Rynku 11 Listopada, ale też wymianę dachów z azbestu na domach mieszkańców, czy dotacje na rozwój turystyki weekendowej, organizację imprez sportowych i kulturalnych. Ma też powstać portal turystyczny gminy.

Gmina Mały Płock stawia np. na staże i dotacje dla osób bezrobotnych, doposażanie stanowisk pracy, warsztaty dla tych, którzy chcą zmienić kwalifikacje zawodowe lub nabyć nowe. Planuje też remont budynku przy ośrodku zdrowia w Małym Płocku na mieszkania socjalne. Ma powstać gminna biblioteka. W świetlicy w Starym Rakowie powstanie Centrum Aktywności Lokalnej, będą modernizowane szkolne boiska. Koszt planowanych działań to 1,5 mln zł, z UE ma pochodzić 1 mln zł.

Gmina Rajgród liczy na poprawę infrastruktury turystycznej, np. ścieżki rowerowej nad Jeziorem Rajgrodzkim, szlaków pieszych, wodnych, ale też nowe plaże, pomosty. Również przewidziano pomoc dla osób, które chcą prowadzić własne firmy i się rozwijać. Przewidziano wymianę starych pieców na ekologiczne, montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła. W miejscowości Biebrza ma powstać Park Przedsiębiorczości. Gmina Rajgród chce też przeprowadzić programy profilaktyki zdrowia dla seniorów. Łączny planowany koszt programu to 22 mln zł, ze środków unijnych gmina chce pozyskać 16 mln zł.

Wszystkie programy rewitalizacji w Podlaskiem powstają z dofinansowaniem z UE z programu Pomoc Techniczna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.