PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. 5 mln zł od samorządu województwa na remonty powiatowych dróg

  • PAP/AH    13 kwietnia 2018 - 15:05
Podlaskie. 5 mln zł od samorządu województwa na remonty powiatowych dróg
W Podlaskiem do podziału pomiędzy gminy i powiaty na 2018 r. z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 było 47,5 mln zł. (fot. PTWP)

Blisko 5 mln zł dostaną od samorządu województwa podlaskiego wszystkie powiaty ziemskie w regionie na wsparcie modernizacji dróg lokalnych. W piątek podczas konwentu starostów w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.
  • Przedstawiciele powiatów zwracają uwagę, że w chwili obecnej koszty robót drogowych są tak wysokie, że wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego jest istotne.
  • Bez tych pieniędzy prawdopodobnie trudno by było sfinansować tego typu inwestycje. 
  • Podlaskie samorządy do 15 kwietnia mogą jeszcze składać wnioski do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego ws. dofinansowania dróg lokalnych.

Pieniądze pochodzą z budżetu województwa w ramach "Podlaskiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych". Jeden powiat (uprawnionych było 14) mógł dostać do 500 tys. zł dofinansowania. Wnioski złożyły wszystkie, przyznane kwoty dofinansowania wahały się od 260 tys. do 500 tys. zł.

Marszałek województwa Jerzy Leszczyński i członek zarządu województwa Stefan Krajewski podkreślili, że takie wsparcie powiaty dostały po raz pierwszy, wielokrotnie o nie wnioskowały.

- Dla nas jest to ważne, że możemy w ramach współpracy między samorządem województwa, a samorządami powiatowymi realizować wspólne projekty - mówił marszałek. Wskazał, że taka współpraca ma miejsce w wielu dziedzinach, ale wskazał, że zwłaszcza w lokalnej infrastrukturze drogowej jest jeszcze "tak dużo potrzeb", dlatego powstał program wsparcia. Dodał, że kwota "może na razie nie jest duża", ale ułatwia samorządom zapewnienie finansowania inwestycji z różnych źródeł.

Stefan Krajewski wskazywał, że potrzeb społecznych jest wiele w różnych sferach, ale do urzędów, czy w inne miejsca, trzeba dojechać. - Stan tych dróg jest różny - mówił.

Starosta powiatu białostockiego Antoni Pełkowski powiedział dziennikarzom, że kwota od samorządu województwa jest jednym ze źródeł finasowania inwestycji na drodze Folwarki Małe - Protasy (całość to 11 km, będzie kosztować ok. 6 mln zł) w gminie Zabłudów, która jest w złym stanie. Powiat zdobył na tę inwestycję także 3 mln zł z rządowego programu, dokłada własne środki.

- W chwili obecnej koszty robót drogowych są tak wysokie, że wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego jest istotne dla powiatu białostockiego, bo bez tych pieniędzy prawdopodobnie trudno by było sfinansować w tym roku tę dużą inwestycję - mówił Pełkowski. Przypomniał, że powiat białostocki jest największym obszarowo powiatem w Polsce, zarządza ponad 1,1 tys. km dróg lokalnych. - Każde pieniądze, które są z zewnątrz, spoza budżetu powiatu, spoza budżetu poszczególnych gmin są bardzo istotne - dodał Pełkowski.

Przewodniczący konwentu starostów, starosta siemiatycki Jan Zalewski poinformował, że powiat dokłada pieniądze samorządu województwa do modernizacji 4 km drogi w gminie Nurzec, która również - tak jak inwestycja powiatu białostockiego - jest dofinansowana z rządowego programu rozwoju dróg lokalnych. Do inwestycji dokłada się i powiat, i gmina Nurzec.

Zalewski powiedział, że drogi to generalnie "problem" powiatów, wymagają modernizacji. Powiat siemiatycki zarządza ok. 550 km dróg, z czego jeszcze ok. 150 km wymaga przebudowy i remontów; najszybszej interwencji wymagają te, gdzie trzeba najpilniej zapewnić przejazd mieszkańcom, rolnikom. Powiat siemiatycki część dróg modernizuje także w ramach zagospodarowania poscaleniowego.

Podlaskie samorządy do 15 kwietnia mogą jeszcze składać wnioski do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego ws. dofinansowania dróg lokalnych. W ramach dodatkowych środków z rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów, Podlaskie ma prawie 30 mln zł. Pieniądze są w dyspozycji wojewody.

W Podlaskiem do podziału pomiędzy gminy i powiaty na 2018 r. z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 było 47,5 mln zł. Wsparto 39 inwestycji, w ramach których zmodernizowanych ma być 86,3 km dróg. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.