PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Jest zezwolenie na budowę obwodnicy Suwałk. W lutym mają ruszyć prace

  • PAP/JS    27 stycznia 2017 - 17:42
Podlaskie: Jest zezwolenie na budowę obwodnicy Suwałk. W lutym mają ruszyć prace
Inwestycja warta blisko 300 mln zł ma być gotowa najpóźniej wiosną 2019 roku (fot. : www.gddkia.gov.pl)

• Wojewoda podlaski wydał zezwolenie na budowę obwodnicy Suwałk.
• Droga o długości blisko 13 km jest realizowana w systemie "zaprojektuj i zbuduj"; przetarg wygrał Budimex SA.
• Inwestycja warta blisko 300 mln zł ma być gotowa najpóźniej wiosną 2019 roku.
Obwodnica Suwałk ominie miasto od zachodu oraz od północy i połączy się z istniejącą drogą krajową prowadzącą do Budziska (i granicy z Litwą).

Jak podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, zezwolenie obejmuje m.in. budowę dwujezdniowej drogi o długości 12,8 km i jednojezdniowej łącznicy, o długości 700 metrów, obwodnicy z istniejącą drogą krajową nr 8. Powstanie też kilkanaście obiektów inżynierskich oraz np. przepusty drogowe, pełniące też funkcje przejść dla zwierząt.

Według informacji z białostockiego oddziału GDDKiA, obwodnica ma być gotowa najpóźniej na wiosnę 2019 roku. Na początku lutego wykonawcy powinien być przekazany plac budowy; prace mają ruszyć w połowie miesiąca. Cała obwodnica będzie mieć cementową nawierzchnię, przystosowaną do najcięższego ruchu. Inwestycja ma kosztować blisko 300 mln zł.

Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Jej budowa jest zapisana w kontrakcie terytorialnym między rządem a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023.

"Ten dzień zapisze się w historii naszego miasta. Tym bardziej, że na ten podpis (wojewody pod zezwoleniem na inwestycję drogową - red) czekaliśmy długo, bo aż 30 lat. Mniej więcej tyle czasu mówi się o budowie obwodnicy. W końcu możemy powiedzieć, że nasza cierpliwość została nagrodzona" - mówił dziennikarzom prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.