PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Są chętni na ruiny pałacu Paca w Dowspudzie

  • PAP/MN    10 października 2016 - 21:45
Podlaskie: Są chętni na ruiny pałacu Paca w Dowspudzie
Pozostałości pałacu Paca (fot. wikipedia.org)

• Trzech oferentów zainteresowanych jest kupnem ruin pałacu Paca wraz z 21-hektarową działką w Dowspudzie (Podlaskie).
• Tylu wpłaciło wadium przed - zaplanowanym przez suwalskie starostwo na środę 12 października - przetargiem.
• Cena wywoławcza za nieruchomość to 1 mln zł.
To kolejna próba sprzedaży ruin pałacu wraz z działką. Starosta suwalski Szczepan Ołdakowski przyznał, że tym razem przetargiem interesowało się wiele podmiotów. Do rozstrzygnięcia nie chce jednak sprawy komentować.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj jest w ruinie i wciąż niszczeje, także z powodu działań wandali.

W ostatnich latach udało się powiatowi suwalskiemu wyremontować budynek XIX-wiecznej kordegardy, znajdujący się przy bramie wjazdowej prowadzącej do pałacu. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać pieniądze z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. W budynku działa obecnie Centrum Obsługi Turysty, z zapleczem konferencyjnym i miejscami noclegowymi.

Po raz pierwszy władze samorządowe chciały zabytkowe ruiny wraz z działką, której część stanowi stary park nad rzeką Rospudą, sprzedać na początku 2012 roku. Rzeczoznawcy wycenili wówczas nieruchomość na 3,1 mln zł, ale nie zgłosił się żaden chętny.

W kolejnych przetargach cenę wywoławczą obniżono do ok. 1,5 mln zł, ale także wtedy chętnych nie było.

Teraz cena wywoławcza znowu została obniżona o jedną trzecią i wynosi 1 mln zł. Nabywca będzie też mógł skorzystać z możliwości dodatkowego obniżenia ceny, czyli tzw. ulgi konserwatorskiej, za sam zabytkowy obiekt, czyli w praktyce zapłaci o ok. 25 proc. mniej od wylicytowanej ceny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.