PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Samorząd podpisał umowę na budowę strategicznej inwestycji drogowej

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 16:13
Podlaskie. Samorząd podpisał umowę na budowę strategicznej inwestycji drogowej
Inwestycja ma kosztować prawie 35,4 mln zł. (fot.shutterstock.com)

W poniedziałek (5.02) podpisano umowę na wykonanie budowy prawie 5 km drogi wojewódzkiej 677 w Łomży wraz z obwodnicą Konarzyc (Podlaskie). Inwestycja ma kosztować prawie 35,4 mln zł.
Firmą, która zaprojektuje i zbuduje drogę, jest wybrany w przetargu Budimex SA. Umowę z Budimeksem zawarł Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Podpisano ją w obecności marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego oraz członka zarządu województwa Stefana Krajewskiego.

Przez kilka miesięcy będą najpierw trwały prace projektowe. Droga, która zaczyna się w Łomży, a dalej będzie obwodnicą Konarzyc, ma być gotowa we wrześniu 2019 r.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że to "strategiczna" inwestycja ważna dla Łomży i regionu, droga będzie wjazdem do Łomży - od południa - od planowanej w tym miejscu drogi ekspresowej S61 Via Baltica. Obwodnica Konarzyc będzie biegła po tzw. nowym śladzie. Będzie to budowa nowej drogi.

85 proc. wartości inwestycji to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (RPO) Podlaskiego 2014-2020, resztę dołożył samorząd województwa podlaskiego. Łącznie w rejonie Łomży i rejonie łomżyńskiego z RPO przeznaczono na inwestycje na drogach wojewódzkich ok. 100 mln zł - poinformował marszałek. Dodał, że 20 mln zł z budżetu województwa przeznaczono także na przygotowania do tych inwestycji.

Krajewski podkreślił, że inwestycja jest "ważna, bardzo potrzebna", bo poprawi bezpieczeństwo na drogach. Mówił, że było wiele skarg od mieszkańców Konarzyc, że ruch w ich miejscowości jest duży, teraz to się zmieni.

Krajewski dodał, że samorząd województwa będzie szukał pieniędzy na dalsze prace na drodze do Śniadowa, ale ponieważ (w związku z Via Baltica) droga ta zmieni charakter na lokalny, należy się zastanowić, jak to zrobić, by nie narazić się na ewentualne zarzuty Komisji Europejskiej ws. "niecelowo" wydanych pieniędzy na tę drogę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.