PARTNER PORTALU
  • BGK

Podnoszenie efektywności energetycznej: Liczba samorządowych przetargów rośnie

  • wnp.pl    22 września 2017 - 16:38
Podnoszenie efektywności energetycznej: Liczba samorządowych przetargów rośnie
Testem intencji będzie to, co teraz zrobią te samorządy, którym unijnych pieniędzy nie udało się zdobyć - mówi Marek Tobiacelli. (fot. PTWP)

W samorządach jest coraz bardziej powszechna świadomość, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego lub finansowanie inwestycji z oszczędności jest najlepszym sposobem podnoszenia efektywności energetycznej w obiektach samorządowych - mówi wnp.pl Marek Tobiacelli, dyrektor pionu efektywności energetycznej w Siemens.
Samorządy obecnie ogłaszają coraz więcej przetargów na podnoszenie efektywności energetycznej. Jak wskazuje Tobiacelli, w roku 2017, w porównaniu z rokiem 2016, takich przetargów jest więcej. Obecnie prowadzonych jest ok. 10 tego typu przetargów, co jest dużą poprawą w porównaniu z zeszłym rokiem.

- Ważnym czynnikiem wpływającym na ilość przetargów jest rozpoznanie przez wiele samorządów kwestii dotacji na działania proefektywnościowe ze środków unijnych. Wielu samorządom takie środki udało się zdobyć, ale nie wszystkim, które się o to ubiegały. Testem intencji będzie to, co teraz zrobią te samorządy, którym unijnych pieniędzy nie udało się zdobyć. Czy przeprowadzą postępowanie PPP niezależnie od tego, że nie dostały dotacji, czy z takiego przedsięwzięcia zrezygnują, co by świadczyło o tym, że celem nie było podniesienie efektywności energetycznej, tylko pochwalenie się uzyskaniem dotacji przed wyborcami - ocenia dyrektor w Siemens.

Tobiacelli wskazuje, że stanowiska samorządów są różne - jedni mówią, że postępowania przetargowe ogłoszą, a inni mówią, że skoro nie otrzymali dotacji ze środków unijnych, to się nad ogłoszeniem przetargu zastanowią.

- Nie ma innej możliwości niż formuła partnerstwa publiczno-prywatnego lub finansowanie inwestycji z oszczędności uzyskanych w podnoszeniu efektywności energetycznej zasobów samorządowych i państwowych. Przeprowadzenie działań proefektywnościowych w inny sposób nigdy się nie uda, szybciej te budynki się zestarzeją niż zostaną zmodernizowane. Ta świadomość w samorządach jest coraz bardziej powszechna - ocenia.

Czytaj całą rozmowę na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.