Podpisano kontrakt na budowę mostu i trasy w centrum Bydgoszczy

Nowa, czteropasmowa trasa i most wantowy nad Brdą w centrum Bydgoszczy połączą dzielnice położone na przeciwnych brzegach rzeki. W czwartek podpisano kontrakt na wykonanie w ciągu trzech lat inwestycji za ponad 200 mln zł.

Jak poinformował w czwartek Urząd Miejski w Bydgoszczy, umowa przewiduje wybudowanie 1600 metrów nowej Trasy Uniwersyteckiej, z czego 600 metrów to most i wiodąca do niego estakada. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie 206,5 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 92,7 mln zł.

"Należy zwrócić uwagę na rozmach i kompleksowość tej inwestycji. Jeszcze nigdy nie dotowaliśmy tak dużego przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Przetarg na budowę trasy wygrało konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź S.A. "46 lat doświadczenia w branży mostowej pozwoli nam bez problemów zrealizować ten wyjątkowy projekt" zaznaczył prezes spółki Zygmunt Pater.

Trasa będzie ulicą dwujezdniową, czteropasmową (po dwa pasy ruchu w każdą stronę). Głównym elementem nowego mostu przez Brdę będzie pomost podwieszony do stalowych pylonów w kształcie przenikających się podków. Jezdnia znajdować się będzie ok. 11-14 m nad powierzchnią terenu.

Nazwę "Trasa Uniwersytecka" wybrano w otwartym konkursie dla mieszkańców miasta. Po katastrofie samolotu prezydenckiego radni zdecydowali, że nowy most nosić będzie imię Lecha Kaczyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE