PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano kontrakt na budowę mostu i trasy w centrum Bydgoszczy

  • PAP    16 września 2010 - 15:29

Nowa, czteropasmowa trasa i most wantowy nad Brdą w centrum Bydgoszczy połączą dzielnice położone na przeciwnych brzegach rzeki. W czwartek podpisano kontrakt na wykonanie w ciągu trzech lat inwestycji za ponad 200 mln zł.
Jak poinformował w czwartek Urząd Miejski w Bydgoszczy, umowa przewiduje wybudowanie 1600 metrów nowej Trasy Uniwersyteckiej, z czego 600 metrów to most i wiodąca do niego estakada. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie 206,5 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 92,7 mln zł.

"Należy zwrócić uwagę na rozmach i kompleksowość tej inwestycji. Jeszcze nigdy nie dotowaliśmy tak dużego przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Przetarg na budowę trasy wygrało konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź S.A. "46 lat doświadczenia w branży mostowej pozwoli nam bez problemów zrealizować ten wyjątkowy projekt" zaznaczył prezes spółki Zygmunt Pater.

Trasa będzie ulicą dwujezdniową, czteropasmową (po dwa pasy ruchu w każdą stronę). Głównym elementem nowego mostu przez Brdę będzie pomost podwieszony do stalowych pylonów w kształcie przenikających się podków. Jezdnia znajdować się będzie ok. 11-14 m nad powierzchnią terenu.

Nazwę "Trasa Uniwersytecka" wybrano w otwartym konkursie dla mieszkańców miasta. Po katastrofie samolotu prezydenckiego radni zdecydowali, że nowy most nosić będzie imię Lecha Kaczyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.