PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano umowę na przebudowę drogi Staszów-Osiek

  • PAP    28 marca 2013 - 18:58
Podpisano umowę na przebudowę drogi Staszów-Osiek

Umowę o dofinansowaniu kwotą prawie 34 mln zł przebudowy drogi wojewódzkiej nr 765 Staszów-Osiek podpisano w czwartek w Kielcach. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w południowo-wschodniej części województwa.
Podpisy pod umową złożyli m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Szewczyk.

Zdaniem marszałka, przebudowa drogi wojewódzkiej to jedno z przedsięwzięć, które pozwolą nadrobić dystans rozwojowy między regionami Polski wschodniej a pozostałymi województwami.

Szewczyk przypomniał, że inwestycja jest jednym z zadań, wartych łącznie ok. 600 mln zł, mających na celu lepsze połączenie Świętokrzyskiego z Podkarpaciem. Jego zdaniem cały projekt może być traktowany jako dobry przykład wykorzystania pieniędzy z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Przebudowa drogi krajowej nr 765 będzie kosztowała łącznie 44 mln 842 tys. zł. W tej kwocie mieszczą się nie tylko prace budowlane, ale także regulacje stanu prawnego gruntów, aktualizacja dokumentacji projektowej oraz nadzory - archeologiczny i inżynierski, oraz promocja projektu.

Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" wyniesie 33 mln 905 tys. zł, co stanowi 85 proc. całkowitej kwoty przedsięwzięcia.

Dzięki modernizacji drogi wojewódzkiej nr 765 i nowej inwestycji mostowej w Połańcu na Wiśle, za blisko 200 mln zł, trasa Kielce-Rzeszów zostanie skrócona o ok. 25 km. Przetarg na wykonanie inwestycji rozstrzygnięto już w lutym.

Przebudowa drogi nr 765 rozpocznie się wiosną. Inwestycja w większości ma przygotowaną dokumentację, która przewiduje poszerzenie trasy, zbudowanie zatok autobusowych i wiaduktu nad trasą kolejową. Wykonawca musi opracować jedynie dokumentację dwukilometrowej obwodnicy Osieka, która będzie wybudowana w przyszłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.