PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano umowy kredytowe na aquapark

  • PAP    22 lipca 2011 - 13:58
Podpisano umowy kredytowe na aquapark

Zarząd Obiektów Sportowych podpisał z PKO BP umowy na kredyty, którymi zostanie sfinansowana budowa aquaparku w Koszalinie. To jedna z największych miejskich inwestycji w mieście.
Koszt budowy obiektu oszacowano na 73 mln zł. Prace będą sfinansowane długoterminowym, zaciągniętym na 20 lat, kredytem w wysokości do 60 mln zł. Drugi, krótkoterminowy 5-letni kredyt odnawialny w wysokości do 3,5 mln zł przeznaczony zostanie na zapłacenie podatku VAT.

Kredyt inwestycyjny będzie spłacany w kwartalnych ratach. W umowie z bankiem zawarto klauzulę pozwalającą na wydłużenie spłaty z 20 do 25 lat.

Z dokumentu o rozstrzygnięciu przetargu na kredyty wynika, że koszt ich obsługi wyniesie 49,9 mln zł. Spłatę zadłużenia poręcza miasto Koszalin, które jest jedynym udziałowcem spółki ZOS.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński (zabierz głos/oceń prezydenta) powiedział w piątek, że to największe i jedyne dotychczas poręczenie kredytowe udzielone przez koszaliński samorząd.

Jedliński dodał, że miasto stara się o uzyskanie dotacji z unijnych funduszy na budowę aquaparku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wrześniu br. Kwoty, o jaką stara się samorząd, nie ujawnił.

Prezes ZOS Jakub Pyżanowski powiedział, że za około trzy tygodnie spółka planuje ogłoszenie przetargu na wykonawcę obiektu. Prace budowlane powinny zacząć się jeszcze w tym roku. Budowa ma trwać 2 – 2,5 roku.

Pyżanowski dodał, że odpoczywający nad morzem turyści już dzwonią do spółki z pytaniem, czy w Koszalinie powstał aquapark, bo chcieliby skorzystać z obiektu.

Aquapark będzie miał powierzchnię 18 tys. m kw. Obiekt ma powstać na należącej do miasta prawie 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin – Gdańsk.

Znajdzie się tam m.in. hala basenowa z dziką rwącą rzeką, sztucznymi falami i zjeżdżalniami, basen sportowy, kilka rekreacyjnych tarasów, jacuzzi, SPA i wypoczynkowa łąka do kąpieli słonecznych.

Lustro wody ma zająć powierzchnię 1 634 m kw. Obok obiektu powstanie parking na ok. 350 pojazdów.

Aquapark zaprojektowała wyłoniona w konkursie Pracownia Architektoniczna Płaskowicki & Partnerzy z Warszawy. W marcu br. pracownia zakończyła prace nad dokumentacją techniczną obiektu.

Pod koniec ub.r. spółka ZOS wybrała inżyniera kontraktu, którym zostało Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycji z Bydgoszczy. Aquapark ma już pozwolenie na budowę. Ze studium wykonalności projektu wynika, że pierwszy zysk rekreacyjny kompleks powinien wypracować w 2023 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.