PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano umowy na dofinansowanie modernizacji 175 km dróg

  • PAP    17 lutego 2015 - 15:17
Podpisano umowy na dofinansowanie modernizacji 175 km dróg
Fot. PTWP

Umowy na dofinansowanie modernizacji ponad 175 km dróg lokalnych podpisali we wtorek (17 lutego) wojewoda i samorządowcy z woj. lubelskiego.
Wojewoda lubelski Wojciech Wilk podkreślił, że tym roku pula pieniędzy na dotacje jest większa, bo w ubiegłym roku było to 52,5 mln zł.

"Stan dróg lokalnych w naszym regionie poprawia się. Dzięki temu programowi od 2008 r. zostało przebudowanych bądź wyremontowanych 900 km dróg. Dobrze, że ten program funkcjonuje i myślę, że będzie w przyszłości kontynuowany" - powiedział Wilk dziennikarzom.

Umowy podpisane zostały z przedstawicielami 52 powiatów i gmin regionu. Zaplanowali oni 55 projektów dotyczących modernizacji dróg lokalnych o łącznej długości 175 km. Samorządy przeznaczyły na nie ponad 93 mln zł, a otrzymają blisko 75 mln zł dotacji.

"Na pewno projektów w tym roku będzie więcej, bo powstaną oszczędności poprzetargowe, tak było w poprzednich latach" - dodał Wilk.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych cieszy się w Lubelskiem bardzo dużym zainteresowaniem. O tegoroczne dotacje samorządy złożyły 138 wniosków dotyczących przebudowy ponad 380 km dróg. Komisja, która je oceniała najwyżej premiowała poprawę bezpieczeństwa ruchu w efekcie inwestycji, a także ich znaczenie dla poprawy sieci drogowej w regionie.

Wśród projektów powiatowych najwyżej oceniony został zamiar przebudowy blisko 15 km dróg w powiecie ryckim, prowadzących do drogi krajowej nr 48. Wartość inwestycji to prawie 6 mln zł, z czego połowę pokryje dotacja. Poprawiony będzie dzięki temu m.in. dojazd do wojskowego lotniska w Dęblinie. "To ważne, bo wojsko przygotowuje się do organizacji Air Show w Dęblinie i gdyby do tego doszło, to będzie potrzeba wyprowadzenia bardzo dużego ruchu - powiedział starosta rycki Stanisław Jagiełło. "Nasze potrzeby są bardzo duże. Mamy 360 km dróg powiatowych, z czego ponad 20 km to jeszcze drogi nieutwardzone. Trzeba nam corocznych inwestycji po kilkanaście milionów złotych, to po 10 latach nasze drogi byłyby w zadowalającym stanie" - dodał Jagiełło.

Najlepszy gminny projekt przygotowała gmina Chełm, która chce przebudować ponad 13 km dróg łączących krajową trasę nr 12 z drogami powiatowymi przebiegającymi przez jej teren. Wartość inwestycji to 3,6 mln zł, dotacja wyniesie 3 mln zł.

"Jest to nasz kolejny projekt dofinansowany z tego programu, już po raz siódmy korzystamy z niego. Dofinansowanie bardzo wzbogaca nasz budżet. Od kilku lat stawiamy na przebudowę dróg, to największy wydatek w naszym budżecie, chcemy nadrobić zaległości. Jest coraz lepiej, trzeba jeszcze 2-3 lat by powiedzieć, że nasze drogi są dobre i dbamy tylko o ich bieżące utrzymanie" - powiedział wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

W latach 2009-2014 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w Lubelskiem zostały zrealizowane 393 projekty o łącznej wartości około 641 mln zł. Dzięki temu wyremontowano 910 km dróg, a łączna kwota dotacji wyniosła 298 mln zł.

W Lubelskiem jest 19,7 tys. km dróg powiatowych, z czego jeszcze 1,4 tys. km to drogi gruntowe. Dróg gminnych jest 28,1 tys. km, w tym gruntowych 11,6 tys. km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.