PARTNER PORTALU
  • BGK

Podróż polską autostradą kosztuje tyle, co roczna winieta w Szwajcarii

  • bad    19 października 2016 - 14:46
Podróż polską autostradą kosztuje tyle, co roczna winieta w Szwajcarii
Podróż autostradą A2 z Warszawy do niemieckiej granicy kosztuje 72 zł. (Fot. wikipedia)

Za przejazd autostradą A2 z Warszawy do niemieckiej granicy i z powrotem trzeba zapłacić niemal tyle, ile kosztuje roczna winieta na wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w Szwajcarii.
Po ostatnich podwyżkach opłat na autostradzie A2, za przejazd z Warszawy do niemieckiej granicy kierowcy płacą 72 zł. Podróż w obie strony kosztuje więc 144 zł.

Europejskie autostrady są tańsze

Kierowcy mają prawo do narzekania na wysokość stawek na A2, kiedy porównają je do opłat obowiązujących w innych krajach europejskich. Dla przykładu, w Szwajcarii, gdzie średnie zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce, całoroczna winieta uprawniająca do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autostradami i drogami ekspresowymi kosztuje 40 franków szwajcarskich, czyli blisko 160 zł.

Taniej jest także w Słowenii, gdzie ważną miesiąc winietę na autostrady dla pojazdów osobowych kupimy za 30 euro (ok. 130 zł). W Austrii 2-miesięczna winieta kosztuje 25,30 euro, czyli około 107 zł.

Autostrada Wielkopolska skorzystała z pomocy państwa

Drożyzna na autostradzie A2 dziwi tym bardziej, że Autostrada Wielkopolska, którą zarządza i pobiera opłaty na autostradzie A2 na odcinku od Konina do granicy z Niemcami, korzystała przy jej budowie z pomocy publicznej.

Wartość pomocy nie jest znana, gdyż jak wyjaśniali przedstawiciele rządu, „stanowią informacje poufne, które nie mają być publikowane”. Kwot nie chce ujawniać także Komisja Europejska, która na tę pomoc się zgodziła.

Autostrada Wielkopolska dostała ponadto gwarancje Skarbu Państwa spłaty kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.