PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwykonawcy A2 zablokowali drogę

  • PAP    1 czerwca 2011 - 17:54
Podwykonawcy A2 zablokowali drogę

Podwykonawcy budujący autostradę A2 na odcinku Stryków-Konotopa zablokowali w środę po południu drogę krajową nr 50 w okolicy Żyrardowa.
To już drugi dzień protestu. Pracownicy domagają się zapłaty. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wezwie chiński COVEC do uregulowania zobowiązań.

Według podwykonawców Chińczycy zalegają im z wypłatą kilkudziesięciu milionów złotych. W związku z protestem, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w miejscowości Wiskitki na odcinku Sochaczew - Mszczonów. Proponowane są objazdy.

Czytaj też: Podwykonawcy na A2 otrzymali część zaległości

Andrzej Maciejewski z GDDKiA powiedział, że Dyrekcja kolejny raz wezwie chińskie konsorcjum do realizacji zapisów z kontraktu.

- Dostaną od nas tzw. wezwanie do naprawy. To jest taki zapis kontraktowy, który umożliwia nam wezwanie ich do naprawy na kontrakcie. Będzie to już kolejne takie wezwanie z naszej strony - powiedział. Dodał, że jeżeli Chińczycy się nie zastosują w ciągu kilkunastu dni do tego wezwania, wtedy Dyrekcja zastosuje kolejny krok. - Jest (to) zerwanie kontraktu. To nie jest nic pewnego, ale trzeba brać to pod uwagę - podkreślił.

Czytaj też: Autostrada A2 w czerwcu 2012 r. przejezdna

Pytany, czy Dyrekcja może bezpośrednio zapłacić podwykonawcom, odparł, że to możliwe. J- est coś takiego, jak solidarna odpowiedzialność i w momencie, kiedy generalny wykonawca nie płaciłby z pieniędzy, które od nas otrzymuje podwykonawcom za wykonaną pracę, to wtedy podwykonawcy mogą do nas wystąpić. Ale musi być spełnionych kilka warunków - powiedział.

16 maja COVEC przesłał do podwykonawców pisma wzywające do zaprzestania robót. Od tego czasu prace zostały ograniczone, a część firm zeszła z budowy. Trzy dni później w ramach protestu przeciw opóźnieniom w wypłatach podwykonawcy na kilkanaście minut zablokowali drogę nr 704 przed siedzibą COVEC w Łyszkowicach.

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 r. i kosztować ok. 3,2 mld zł. Ten 91-km odcinek podzielono na pięć fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.