PARTNER PORTALU
  • BGK

Podzamcze na sprzedaż

  • KB    29 kwietnia 2010 - 11:46
Podzamcze na sprzedaż

Gmina Kędzierzyn-Koźle ogłosiła przetarg na sprzedaż budynku podzamcza przy ul. Konopnickiej. Jeśli od przedsiębiorców wpłyną oferty na zakup tego zabytkowego obiektu, rozstrzygnięcie procedury przetargowej nastąpi za niespełna dwa miesiące.
Podczas sesji rady miasta Kędzierzyn-Koźle z 27 stycznia radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż podzamcza z bonifikatą w wysokości 75 %. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Wszczęcie procedury przetargowej, było niezwykle skomplikowane i czasochłonne z uwagi na fakt, że jest to zabytek. Samorząd nie ma na to żadnego wpływu, ponieważ w takich przypadkach przepisy nie ułatwiają zadania, ani sprzedającym, ani potencjalnym inwestorom. Jakie podmioty przystąpią do przetargu i czy sprostają temu wielkiemu oraz kosztownemu wyzwaniu, pokaże czas.

Na rozwiązanie problemu podzamcza miasto czeka już kilkadziesiąt lat. Dopiero obecne władze Kędzierzyna-Koźla odważyły się podjąć temat. Impulsem było zarówno pojawienie się inwestorów z Wysp Brytyjskich, jak i możliwość pozyskania pieniędzy unijnych na tego typu projekty.

W ciągu roku gmina Kędzierzyn-Koźle uporządkowała wszystkie sprawy geodezyjno-architektoniczne i archeologiczne, dotyczące obiektu przy ul. Konopnickiej.

Rozmowy i negocjacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który musiał wydać decyzję zarówno na podział geodezyjny nieruchomości, jak i jej sprzedaż nie były łatwe. W międzyczasie przeprowadzono niezbędne prace archeologiczne, skatalogowano wszystkie elementy ważne z historycznego i architektonicznego punktu widzenia, które muszą zostać zachowane po remoncie. Przygotowano projekt techniczny, który również musiał uzyskać akceptację służb konserwatorskich w Opolu. Przyjęto też wspomnianą wcześniej uchwałę o sprzedaży obiektu z bonifikatą. Cała ta praca zapewne nie pójdzie na marne, bo i tak prędzej czy później należałoby ją wykonać, żeby przeprowadzić jakikolwiek remont.

Wiadomo już jak po renowacji i przebudowie będzie wyglądać zabytkowe podzamcze.
W przyszłości ma tam powstać luksusowy hotel lub regionalne centrum rekreacyjno-biznesowe oraz muzeum. Koncepcja zakłada nawet odtworzenie dawnej fosy wokół budynku wraz z mostem zwodzonym. Natomiast jedna ze ścian od strony dziedzińca ma zostać oszklona po to, aby wyeksponować walory architektoniczne obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.