PARTNER PORTALU
  • BGK

Pogoria nie tylko dla amatorów kąpieli

  • PAP    1 lipca 2011 - 18:20
Pogoria nie tylko dla amatorów kąpieli

Osiemsetmetrową promenadę oraz blisko sześćdziesięciometrowe molo udostępniono wypoczywającym nad zalewem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Obie inwestycje powstały w ramach projektu budowy Centrum Sportów Letnich i Wodnych.
Jak poinformował Bartosz Matylewicz z dąbrowskiego magistratu, promenada oraz molo przeszły już odbiory techniczne, zakończono również wymienianie piasku na pobliskiej plaży, która przy budowie promenady została poszerzona. Oznacza to, że wraz z powrotem letniej pogody, będzie można bez przeszkód wypoczywać w tym popularnym w regionie miejscu.

Czytaj też:Gminy nie muszą mieć kąpieliska. Mogą to obejść...

Już wcześniej w ramach projektu powstały ścieżki rowerowe wokół Pogorii III. Od połowy ub. roku nad dąbrowskim jeziorem powstaje baza wypoczynkowa. Oprócz mola i zbudowanej wzdłuż plaży promenady przewidziano m.in. plac zabaw, zespół boisk do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej oraz badmintona, a także hangar na sprzęt pływający i budynek zaplecza.

Gotowe już, wychodzące w wody Pogorii oświetlone latarniami molo, ma 56 m długości i trzy metry szerokości, zakończone jest wysoką na 5,5 m wieżyczką widokową i poprzecznym 12-metrowym pomostem pływającym.

Początkowo molo zaprojektowano jako proste, ale samorządowcy zmienili jego plany. Powodem był spór prawny, co do własności gruntu pod powierzchnią jeziora, na którym miała znaleźć się końcówka pomostu. W księgach znaleziono sprzeczne zapisy, związane m.in. z wywłaszczeniem właściciela gruntu przed tworzeniem zalewu. Ponieważ osoba zgłaszająca prawo do działki nie zgodziła się na budowę mola, zakrzywiono je tak, by w całości znajdowało się na gruncie gminy.

Prócz inwestycji nad Pogorią dąbrowski projekt Centrum Sportów Letnich obejmuje też kompleks parkowy Zielona nieopodal rzeki Przemszy. Nad tamtejszym stawem powstają wiaty na łodzie i kajaki, w parku rozbudowywany jest budynek zaplecza, powstają m.in. ścianka wspinaczkowa i skatepark oraz modernizowany jest zespół boisk do siatkówki plażowej.

Do projektu dąbrowski samorząd wciągnął władze Siewierza, Sławkowa i Będzina, które mają wybudować odcinki skomunikowanych ścieżek rowerowych.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 28,5 mln zł, z czego 24,5 mln wydawanych jest na terenie Dąbrowy Górniczej. Część środków pochodzi z Unii Europejskiej - przyznano je w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.