PARTNER PORTALU
  • BGK

Pół miliarda złotych na inwestycje w Lublinie

  • PAP    18 października 2012 - 13:57
Pół miliarda złotych na inwestycje w Lublinie

Około pół miliarda złotych przeznaczonych ma być w przyszłorocznym budżecie Lublina na inwestycje.
Według założeń dochody budżetu ukształtują się na poziomie 1 mld 735 mln zł, zaś wydatki – około 1 mld 827 mln zł.

”Będzie to budżet proinwestycyjny, nastawiony na maksymalne wykorzystanie funduszy europejskich. Lata 2012-2015 to okres, w którym następuje kulminacja wydatków na projekty współfinansowane ze środków europejskich. Priorytetem będzie zabezpieczenie pieniędzy na pokrycie wkładów własnych” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.


Projekt przyszłorocznego budżetu Lublina ma być gotowy do 15 listopada i przedłożony Radzie Miejskiej oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Trwają jeszcze analizy wniosków złożonych do projektu uchwały budżetowej.

Według wstępnych założeń dochody budżetu planowane na przyszły rok osiągną 1 mld 735 mln zł, w tym dochody bieżące – 1 mld 370 mln zł, natomiast dochody majątkowe około 365 mln zł. Wydatki ukształtują się na poziomie 1 mld 827 mln zł; z tego wydatki bieżące – głównie na oświatę, politykę społeczną, transport i kulturę – pochłoną 1 mld 255 mln zł. Na inwestycje ma być przeznaczone około 500 mln zł.

Deficyt w przyszłym roku ma wynieść około 92 mln zł, czyli mniej niż w tegorocznym, w którym przewidziano 152 mln zł deficytu. W budżecie Lublina na obecny rok radni zapisali dochody w wysokości 1 mld 618 mln zł, natomiast wydatki – 1 mld 770 mln zł. Na inwestycje przeznaczyli około 525 mln zł.

W przyszłym roku kontynuowane będą w Lublinie wielomilionowe inwestycje, głównie o charakterze infrastrukturalnym, które unowocześnią miasto – planują władze samorządowe.

 

<!-- pagebreak //-->

Najważniejsze projekty to kompleksowa modernizacja systemu transportu miejskiego, połączona z całkowitą wymianą taboru autobusów i trolejbusów, która będzie kosztowała 520 mln zł; budowa drogi dojazdowej do powstającego węzła Dąbrowica na obwodnicy miasta, a jednocześnie wyjazdu z Lublina w kierunku Warszawy, która pochłonie 319 mln zł, oraz budowa stadionu miejskiego kosztem 136 mln zł.

Kontynuowana będzie renowacja zabytkowego klasztoru powizytkowskiego w centrum miasta, z przeznaczeniem na siedzibę Centrum Kultury – za 49 mln zł, oraz odnowa XIX-wiecznego Ogrodu Saskiego – ulubionego miejsca spacerów w śródmieściu Lublina, która będzie kosztowała 10 mln zł.Około 3 mln zł zostanie przeznaczone na niewielkie inwestycje, o których samodzielnie decydują rady poszczególnych dzielnic miasta.

Zdaniem przewodniczącego opozycyjnego wobec prezydenta Lublina klubu radnych PiS Sylwestra Tułajewa jest jeszcze za wcześnie, by komentować przyszłoroczny budżet miasta. „Założenia do projektu budżetu, zgodnie z nowymi przepisami, zostały przygotowane przez prezydenta bez udziału radnych. Są bardzo ogólne, dlatego z niecierpliwością czekamy na projekt budżetu. Gdy go otrzymamy, wtedy będzie można coś konkretnego powiedzieć” – zaznaczył.

”Można się spodziewać, że przyszły rok będzie trudny w związku z kryzysem. Dlatego będziemy przeciwko zwiększaniu obciążeń podatkowych przedsiębiorców, aby zdobyć pieniądze na ambitne projekty inwestycyjne, bo to grozi ograniczeniami zatrudnienia, a ludziom żyje się coraz trudniej” – dodał radny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.