PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy skazani na korki

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    5 października 2010 - 06:26
Polacy skazani na korki

Rząd o 5,4 mld zł obciął wydatki na budowę nowych dróg w przyszłym roku. Z danych UE widać, że polskim kierowcom grozi jazda w korkach przez lata, jeśli tempo budowy dróg nie przyspieszy.
W projekcie budżetu, który rząd 30 września przesłał do Sejmu, przewidywane wydatki na inwestycje drogowe obniżono do 30 mld zł, czyli o 5,4 mld zł. Jednocześnie zwiększył do 2,99 mld zł bezpośrednie wydatki z budżetu na utrzymanie sieci dróg krajowych i GDDKiA – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Szkopuł w tym, że w latach 2008-2010 na budowę nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic rząd wyda około jednej trzeciej mniej niż zapisano pod koniec 2007 r. w rządowym programie budowy dróg krajowych do 2012 r. A jeśli przez ostatnie trzy lata nie rozpoczęto budowy jakiejś drogi, to kierowcy będą musieli na nią czekać kilka lat dłużej, niż się spodziewali.

Przez pięć lat po wejściu Polski do UE liczba aut w Polsce wzrosła aż o połowę. Po względem intensywności wykorzystania aut do przewozu ludzi, Polska jest już na szóstym miejscu w UE. Jeszcze większą potęgą jesteśmy w transporcie drogowym. Zajmujemy piąte miejsce pod względem przewozu towarów w kraju i innych państwach UE i skala tych przewozów w Polsce od 1995 r. wzrosła o ponad 300 proc. (podczas gdy np. w Niemczech o ok. 50 proc.).

Na polskich drogach w błyskawicznym tempie zaroiło się więc od aut i ciężarówek, a dobrej jakości dróg przybywa dużo wolniej. Według danych UE autostrady stanowią tylko 0,2 proc. dróg krajowych w Polsce, a średnia UE to 1,5 proc. – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.