PARTNER PORTALU
  • BGK

Polityczna przepychanka z obwodnicą Warszawy

  • PAP    4 października 2013 - 06:50
Polityczna przepychanka z obwodnicą Warszawy

Szef PiS Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi i premierowi brak wiarygodności ws. budowy południowej obwodnicy Warszawy. Resort transportu odpowiada: obwodnica będzie realizowana, Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd.
O południowej obwodnicy Warszawy szef PiS mówił na czwartkowej konferencji prasowej, podczas której apelował do stołecznej rady miasta o wprowadzenie Warszawskiej Karty Rodziny.

„Jest sprawa efektów praktycznych, (...) wiarygodności. Niedawno usłyszeliśmy zapowiedź premiera Donalda Tuska, że będzie obwodnica Warszawy. Wczoraj była Rada Ministrów, 13 obwodnic jest wymienionych w uchwale Rady Ministrów, no i tam obwodnicy Warszawy nie ma. Wobec tego chodzi o to, żeby to nie były słowa tylko, żeby były to (...) czyny" - oświadczył.

Na słowa te zareagował rzecznik ministerstwa transportu Mikołaj Karpiński.

„Jarosław Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd (...). Realizacja południowej obwodnicy Warszawy (POW) jest dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zadaniem priorytetowym i będzie realizowana. Celowe okłamywanie opinii publicznej lub niekompetencja prezesa PiS powodują dezinformację w sprawie budowy POW" - napisał w komunikacie.

Przypomniał, że premier oraz minister transportu Sławomir Nowak przedstawili w zeszłym tygodniu pełną i szczegółową informację dotyczącą planów realizacji tych inwestycji oraz wskazali, że dla POW przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

Południowa obwodnica Warszawy jest ciągiem drogi S2 i musi być wpisana w docelowym Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 oraz w Załączniku nr 5 do obecnego Programu.

Karpiński zaznaczył, że by moc szybko ogłosić przetargi na budowę POW, MTBiGM proceduje zmianę załącznika nr 5. Projekt budowy obwodnicy będzie wpisany jako inwestycja do realizacji do nowelizowanego załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015.

„Zatem wszelkie spekulacje o niewpisaniu projektu do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015 r. do załącznika nr 6 (program obwodnicowy) i sugerowanie tym samym braku planów w zakresie zabezpieczenia środków na realizację, są celową manipulacją" - ocenił rzecznik.

Wskazał, że od momentu uchwalenia w styczniu 2011 roku Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015 południowa obwodnica Warszawy zawsze była w nim ujęta, jako projekt do realizacji po 2013 r.

Przypomniał, że zeszłotygodniowa decyzja o skierowaniu na jej realizację środków oraz prace nad wprowadzeniem tej inwestycji do załącznika nr 5 PBDK umożliwią ogłoszenie postępowania przetargowego na części obwodnicy do końca 2013 roku i rozpoczęcie realizacji zgodnie z zapisami obecnego programu.

PiS w przesłanym w czwartek wieczorem oświadczeniu oceniło, że odpowiedź ministerstwa transportu potwierdza, że Donald Tusk składał obietnice bez pokrycia oraz, że przekazane przez Prawo i Sprawiedliwość informacje były rzetelne. „Po komunikacie resortu transportu jest już pewne, że deklarowana przez premiera Tuska Południowa Obwodnica Warszawy nie posiada zabezpieczenia finansowego.

Dzisiaj coś się proceduje, dzisiaj coś się planuje, dzisiaj coś się przygotowuje. Byle do referendum" - dodano.

Partia wskazała, że resort w swojej odpowiedzi jasno i wyraźnie twierdzi, że proceduje się zmianę załącznika nr 5 do PBDK, w którym znajdzie południowa obwodnica stolicy, lecz do dziś nie jest znany i nie jest dostępny projekt uchwały w tej sprawie.

„Rząd uchwalając załącznik nr 6, mógł uzupełnić go o inwestycje dotyczące POW. Jeżeli jednak to z różnych względów nie było możliwe, Rada Ministrów mogła znowelizować załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych czy też przyjąć załącznik nr 7.

Niczego takiego nie zrobiono. Składanie przez premiera rządu deklaracji budowy drogi bez pokrycia finansowego uważamy więc za rzecz nie do przyjęcia" - dodano w oświadczeniu PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • 123, 2013-10-04 17:08:17

    Premier Rządu, a niedawno Minister Drogownictwa obiecywali nie tylko obwodnicę Bydgoszczy, ale całą drogę S 5 na Euro 2012r. Do dziś wybudowano 0 (zero) metrów. Tak jak w Warszawie w Bydgoszczy rządzi człowiek PO namaszczony przez D.Tuska.