Północna Częstochowa zyska połączenie z DK-1

Do końca 2013 r. północne dzielnice Częstochowy zyskają długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z przebiegającą przez miasto drogą krajową nr 1. Budowę ponadkilometrowego odcinka drogi w znacznej części sfinansuje koncern meblowy Ikea.
Północna Częstochowa zyska połączenie z DK-1
Zobowiązanie inwestora do sfinansowania części nowej infrastruktury drogowej zostało podjęte już wiosną ubiegłego roku, kiedy poinformowano, że koncern kupił ok. 30 hektarów gruntu w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) i zamierza wybudować tam sklep meblowy oraz centrum handlowo-usługowe. W środę zawarto aneks do porozumienia, precyzujący szczegóły drogowej inwestycji.

Samorząd i przedstawiciele firmy Inter Ikea Centre Group uzgodnili, że inwestor przeznaczy 18,5 mln zł na budowę odcinka drogi, zwanej korytarzem północnym. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku i potrwają do końca 2013 r. Chodzi o odcinek od DK-1 (od wiaduktu przy ul. Makuszyńskiego) do ul. Pileckiego.

Planowany odcinek to drugi etap budowy korytarza północnego. Pierwszym było - przeprowadzone przez miasto - przedłużenie ul. Fieldorfa-Nila i budowa ronda łączącego ul. Pileckiego z ul. św. Brata Alberta.

Nowy odcinek połączy częstochowską dzielnicę Północ z DK-1 poprzez węzeł z ul. Makuszyńskiego, który jeszcze w październiku tego roku będzie oddany do użytku. Jego budowa była możliwa dzięki środkom z UE.

Przedstawiciele częstochowskiego magistratu jesienią 2009 r. szacowali wartość całej inwestycji Ikei w Częstochowie na ok. 150 mln euro. Chodzi o kompleks handlowo-usługowy z zapleczem magazynowym.

Ikea ma w Polsce osiem sklepów, które rocznie odwiedza ponad 16 mln klientów. Ponadto poprzez firmę Inter Ikea Centre Polska inwestor buduje i zarządza siedmioma parkami handlowymi: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz dwóch w Warszawie. Obecnie firma prowadzi prace koncepcyjne związane z budową centrów handlowych w Lublinie i Poznaniu oraz rozbudową istniejącego już Parku Handlowego Bielany.

W Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) znajduje się regionalne Centrum Dystrybucji Ikei, które obsługuje sklepy w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Produkty dostarcza firmie w Polsce kilkanaście własnych zakładów produkcyjnych i kilkadziesiąt zewnętrznych firm.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami urzędu miasta pracę w częstochowskim obiekcie ma znaleźć ok. 2 tys. osób. Według planów kompleks będzie miał 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Z podatku od nieruchomości samorząd może otrzymać ok. 2,6 mln zł rocznie.

Obiekt ma powstać w pobliżu przebiegającej przez Częstochowę krajowej jedynki, łączącej południe i północ Polski. Łączny koszt związanej z inwestycją przebudowy infrastruktury drogowej (m.in. budowy dwóch rond) szacowany był wcześniej na ponad 45 mln zł Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE