PARTNER PORTALU
  • BGK

Północna Częstochowa zyska połączenie z DK-1

  • PAP    5 października 2011 - 17:38
Północna Częstochowa zyska połączenie z DK-1

Do końca 2013 r. północne dzielnice Częstochowy zyskają długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z przebiegającą przez miasto drogą krajową nr 1. Budowę ponadkilometrowego odcinka drogi w znacznej części sfinansuje koncern meblowy Ikea.
Zobowiązanie inwestora do sfinansowania części nowej infrastruktury drogowej zostało podjęte już wiosną ubiegłego roku, kiedy poinformowano, że koncern kupił ok. 30 hektarów gruntu w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) i zamierza wybudować tam sklep meblowy oraz centrum handlowo-usługowe. W środę zawarto aneks do porozumienia, precyzujący szczegóły drogowej inwestycji.

Samorząd i przedstawiciele firmy Inter Ikea Centre Group uzgodnili, że inwestor przeznaczy 18,5 mln zł na budowę odcinka drogi, zwanej korytarzem północnym. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku i potrwają do końca 2013 r. Chodzi o odcinek od DK-1 (od wiaduktu przy ul. Makuszyńskiego) do ul. Pileckiego.

Planowany odcinek to drugi etap budowy korytarza północnego. Pierwszym było - przeprowadzone przez miasto - przedłużenie ul. Fieldorfa-Nila i budowa ronda łączącego ul. Pileckiego z ul. św. Brata Alberta.

Nowy odcinek połączy częstochowską dzielnicę Północ z DK-1 poprzez węzeł z ul. Makuszyńskiego, który jeszcze w październiku tego roku będzie oddany do użytku. Jego budowa była możliwa dzięki środkom z UE.

Przedstawiciele częstochowskiego magistratu jesienią 2009 r. szacowali wartość całej inwestycji Ikei w Częstochowie na ok. 150 mln euro. Chodzi o kompleks handlowo-usługowy z zapleczem magazynowym.

Ikea ma w Polsce osiem sklepów, które rocznie odwiedza ponad 16 mln klientów. Ponadto poprzez firmę Inter Ikea Centre Polska inwestor buduje i zarządza siedmioma parkami handlowymi: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz dwóch w Warszawie. Obecnie firma prowadzi prace koncepcyjne związane z budową centrów handlowych w Lublinie i Poznaniu oraz rozbudową istniejącego już Parku Handlowego Bielany.

W Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) znajduje się regionalne Centrum Dystrybucji Ikei, które obsługuje sklepy w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Produkty dostarcza firmie w Polsce kilkanaście własnych zakładów produkcyjnych i kilkadziesiąt zewnętrznych firm.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami urzędu miasta pracę w częstochowskim obiekcie ma znaleźć ok. 2 tys. osób. Według planów kompleks będzie miał 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Z podatku od nieruchomości samorząd może otrzymać ok. 2,6 mln zł rocznie.

Obiekt ma powstać w pobliżu przebiegającej przez Częstochowę krajowej jedynki, łączącej południe i północ Polski. Łączny koszt związanej z inwestycją przebudowy infrastruktury drogowej (m.in. budowy dwóch rond) szacowany był wcześniej na ponad 45 mln zł Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.