PARTNER PORTALU
 • BGK

Północna obwodnica Olsztyna, GDDKiA: porozumienie podpisane

 • pap/pt    28 października 2015 - 15:48
Północna obwodnica Olsztyna, GDDKiA: porozumienie podpisane
Północna obwodnica Olsztyna może powstać po roku 2020

Gmina Olsztyn przygotuje i sfinansuje dokumentację dotyczącą przebiegu i wariantów północnej obwodnicy miasta, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekaże niezbędne plany terenów, na których może powstać trasa - zakłada podpisane przez strony porozumienie.
Porozumienie podpisane przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i dyrektora olsztyńskiego oddziału GDDKiA Mirosława Nicewicza dotyczy opracowania m.in. tzw. studium korytarzowego oraz materiałów niezbędnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla północnej obwodnicy stolicy Warmii i Mazur.

W połowie października porozumienia w sprawie budowy tej części obwodnicy podpisało z gminą Olsztyn pięć okolicznych gmin, przez które przebiegać może trasa.

Grzymowicz powiedział w środę, że na mocy podpisanej z GDDKiA umowy gmina zobowiązuje się do przeprowadzenia przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji. Dodał, że gmina Olsztyn na przełomie 2015 i 2016 r. ogłosi przetarg na wykonanie studium korytarzowego, a w budżecie na ten cel zabezpieczono 1 mln zł.

Dyr. Nicewicz podkreślił z kolei, że podpisanie porozumienia z gminą to pierwszy krok na "długiej drodze do realizacji inwestycji".

"Przez najbliższe lata nie ma szans znalezienia źródła finansowania, ale w 2020 r. rusza kolejna perspektywa finansowa unijnych dotacji, a w pierwszej kolejności będą mogli z nich skorzystać beneficjenci, mający przygotowaną dokumentację planowanej inwestycji"- wyjaśnił Nicewicz.

Północna część obwodnicy OIsztyna

To już drugie podejście do przygotowywania dokumentacji północnej części obwodnicy. Koncepcja przygotowana kilka lat temu przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) została zakwestionowana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jak mówił wcześniej wójt gminy Dywity Jacek Szydło, nieprawidłowości polegały na tym, że raport, który był podstawą do wydania decyzji środowiskowej, znacznie odbiegał od faktów. Szydło wyjaśniał, że raport pominął wiele znaczących aspektów takich jak istniejąca zabudowa i ujęcia wody.

Sąd uchylił w 2012 r. decyzję środowiskową, zaskarżoną przez mieszkańców i przez gminę Dywity.

Obecnie rozpoczęły się przygotowania do budowy południowej obwodnicy Olsztyna. Jak wyjaśnił rzecznik oddziału GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki, budowa 25-km drogi została podzielona na dwa zadania.

Na realizację 10-km odcinka między Olsztynem Zachód a Olsztynem Południe umowę z wykonawcą podpisano w sierpniu. Wykonawca, który realizuje budowę w trybie "zaprojektuj i zbuduj", złożył obecnie harmonogram prac. Jest on weryfikowany przez inżyniera kontraktu.

Następnie zostanie przedstawiony GDDKiA do akceptacji. Budowa tego odcinka kosztować będzie 387,5 mln zł - podał Głębocki.

W najbliższym czasie wykonawca planuje przystąpić do wycinki drzew i karczowania karp w obrębie wytyczonej trasy przyszłej obwodnicy. Do wycięcia przewidzianych jest ponad 2,2 tys. drzew rosnących poza terenem Lasów Państwowych.

Przygotowania do budowy

Wcześniej wycinka już była wykonana przez Lasy Państwowe. Obecnie trwa inwentaryzacja dróg i budynków niezbędna do tego, aby przystąpić do budowy - podał Głębocki.

Trwa jeszcze postępowanie przetargowe dotyczące 15-km odcinka między Olsztynem Południe a Olsztynem Wschód. "Trwa sprawdzanie wyjaśnień złożonych przez wykonawców, a dotyczących ich ofert. Kwota, jaką zamawiający zamierza wydać na realizację tego odcinka, to 955 mln zł" - zaznaczył Głębocki.

Olsztyn nie ma obwodnicy, ruch tranzytowy odbywający się po drodze krajowej nr 16 w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich oraz w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego oraz pod drodze krajowej nr 51 do granicy polsko-rosyjskiej przechodzi przez centrum miasta

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • gfjk, 2018-02-28 08:55:51

  Do hbfv: Czy może dowiedział się Pan już czegoś nowego odnośnie Północnej obwodnicy?
 • hjkl, 2018-02-06 10:35:27

  Już dwa lata... :/
 • hbfv, 2017-02-01 10:11:39

  Od daty tej publikacji upłynął ponad rok. Dzisiaj próbowałem się czegokolwiek dowiedzieć. Niestety nikt nic nie wie. Obdzwoniłem wszystkie instytucje które powinny mieć jakiekolwiek informacje ale byłem odsyłany od Annasza do Kajfasza bez rezultatów.