PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsce potrzeba więcej obwodnic

  • PAP    24 lutego 2013 - 09:37
Polsce potrzeba więcej obwodnic

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że Polsce potrzeba więcej inwestycji w postaci obwodnic, szukanie nowych inwestorów, a mniej dyskusji o legalizacji narkotyków.
Piechociński spotkał się w sobotę z samorządowcami w Ełku. Wicepremier przyjechał do Ełku, by rozmawiać o tym, jak samorządy i przedsiębiorcy chcą wykorzystać środki unijne w latach 2014-2020, ale odniósł się także do nowej inicjatywy politycznej Europa Plus.

Szef PSL powiedział, że Europa Plus źle rozpoczęła swój start na scenie politycznej, bo zamiast prezentacji zjednoczonych sił lewicowych obnażyła, jak podzielona jest polska lewica."Europa Plus zaczęła od Europy minus" - podsumował nową inicjatywę Piechociński.

Dodał, krytykując Ruch Palikota, że nie czas dzisiaj „na politykę konfrontacji, politykę uszczęśliwiania ludzi nie poprzez pracę i budowę lepszej Polski, tylko rozdawanie marihuany, albo jej legalizację.

„Niektórzy proponują szczęście poprzez rozdanie używki, uważam, że jest to propozycja fałszywa, z góry skazana na poważne błędy logiczne, dlatego więcej obwodnic, więcej mostów, a mniej dyskusji o legalizacji narkotyków" - powiedział dziennikarzom Piechociński.

Wicepremier spotkał się w sobotę w Techno Parku w Ełku z przedsiębiorcami, samorządowcami i parlamentarzystami z Warmii, Mazur i Suwalszczyny. Powiedział, że nie widzi szansy, by w latach 2014-2020 rozpoczęto budowę trasy międzynarodowej Via Baltica, ale dodał, że należy przygotowywać się do tej inwestycji poprzez budowę ważnych dla tej inwestycji obwodnic.

Wicepremier dodał, że wreszcie rozpoczęła się budowa obwodnicy Augustowa, bardzo ważna będzie budowa obwodnicy Suwałk oraz remont drogi do Białegostoku. Samorządowcy uczestniczący w spotkaniu narzekali na brak komunikacji z centralnej Polski z Polską Wschodnią, a Piechociński zapewniał, że poprze ich starania o budowę nowych dróg.

Dla Suwałk budowa obwodnicy miasta to priorytetowa inwestycja na lata 2014-20120. Inwestycja miała rozpocząć się w 2015 roku, ale rząd przesunął ją na listę rezerwową. Przez Suwałki codziennie przejeżdża ok. 5 tys. ciężarówek.

Według Piechocińskiego ważnym zadaniem dla Suwalszczyzny i Mazur są inwestycje w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Minister gospodarki uważa, że należy zachęcać do inwestowania i korzystania z ulg polskie firmy, bo do tej pory w strefach ekonomicznych większość inwestycji pochodzi z zagranicy.

SSSE w ciągu ostatnich dwóch latach notuje dobre wyniki. SSSE wydała w 2012 roku 11 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. To więcej niż w poprzednich latach. W 2011 roku było takich zezwoleń 8, a w 2010 roku - tylko dwa.

Według zezwoleń wydanych w ubiegłym roku przedsiębiorstwa stworzą 525 nowych miejsc pracy i zainwestują 170 mln zł. SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 343 ha. W najbliższym czasie spodziewane jest rozporządzenie powołujące nową podstrefę w Łomży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-02-25 13:56:39

    Wypowiedź Piechocińskiego kojarzy mi się z tekstem piosenki "Wolność", którą w latach 80-tych wykonywał Kult. Po co nam wolność, jeżeli będziemy mieli obwodnice czy Specjalne Strefy Ekonomiczne? A jednak nam potrzebna jest też wolność. Wolność obyczajowa, wolność światopoglądowa, wolność n...awet do zatruwania się takim rodzajem trucizny, na jaki mamy ochotę (a nie tylko wódką czy papierosami - to jest jawny monopol). Ale - patrząc na polityczną przeszłość pana ministra - jemu teksty Kazika z tamtych lat były raczej obce ideowo. Nic więc dziwnego, że mimowolnie odgrzewa dawne klimaty, z którymi - miałem nadzieję - skończyliśmy ponad 20 lat temu.  rozwiń
  • via baltic, 2013-02-25 10:04:00

    brawo yeti, krytykowanie innej partii i później mówienie, że nie zbudujemy via baltica :)