PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska i Indonezja podpisały umowę o współpracy

  • PAP/KDS    9 czerwca 2017 - 12:49
Polska i Indonezja podpisały umowę o współpracy
Zdjęcie ilustracyjne (fot. szczecin.pl)

W Szczecinie rząd Polski i Indonezji podpisał umowę o rozpoczęciu współpracy z zakresu spraw morskich. W jej ramach rozmawiano m.in. o budowie elektrowni w Indonezji,w której miałyby uczestniczyć polskie firmy.
- To początek dobrej i wieloletniej współpracy. Wspólna deklaracja między ministerstwem gospodarki morskiej Rzeczpospolitej Polskiej i ministerstwem ds. morskich Republiki Indonezji w sprawie współpracy w dziedzinie spraw morskich będzie kanwą dla za ciśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Indonezją - powiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister zaznaczył, że "budowanie odpowiedniego otoczenia międzynarodowego ma duże znaczenie w kontekście rozwoju portów polskich i całej gospodarki morskiej". - Nie jest to rzecz prosta. Wymaga prowadzenia nie raz długich negocjacji, aby efekt prac uwzględniał interesy oby stron i realnie przekładał się na wzmocnienie współpracy i wykorzystaniu potencjału obu partnerów - wyjaśnił.

- Indonezja to wielki kraj, bogaty kraj, ale musimy nim dobrze zarządzać i w tej chwili jest właściwy czas dla nas i poszukujemy właściwych partnerów, aby zrobić coś wspólnie - powiedział minister ds. morskich Republiki Indonezji Luhut Binsar Panjaitan. - W naszym kraju, który leży na archipelagu, przemysł stoczniowy jest bardzo ważny, a Polska jest w tej dziedzinie bardzo zaawansowana. Rozmawialiśmy o planie energetycznym, o elektrowni, którą chcemy zbudować w Indonezji wspólnie z polskimi firmami. Chciałbym zobaczyć polskie firmy inwestujące w nasze rolnictwo, biotechnologię i niekonwencjonalne zasoby energetyczne - dodał.

Podczas wystąpienia minister Gróbarczyk poinformował, że w 2018 r. Polska będzie organizatorem Światowego Dnia Morza. - Międzynarodowa Organizacja Morska przyznała Polsce prawo do organizowania najważniejszego święta morskiego ONZ w 60. rocznicę powołania tej organizacji. To zbiega się z naszym niezwykle ważnym świętem 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Uroczystości odbędą się w Szczecinie - zaznaczył.

Międzynarodowy Kongres Morski to coroczne spotkanie przedstawicieli szeroko rozumianej branży morskiej, polityków i naukowców. Główne tematy tegorocznej edycji piątej to żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim.

Kongres Morski zakończy się w piątek wieczorem. Jego organizatorami są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.