PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska przeciwko uninym wymaganiom dotyczącym kolei

  • parlamentary.pl    29 lutego 2016 - 17:05
Polska przeciwko uninym wymaganiom dotyczącym kolei
UE chce ujednolicenia udzielania certyfikatów bezpieczeństwa i homologacji taboru kolejowego (fot. pixabay.com)

• UE chce ujednolicenia udzielania certyfikatów bezpieczeństwa i homologacji taboru kolejowego.
• Polska jako jedyny kraj sprzeciwia się przyjęciu IV pakietu kolejowego UE.
- Polska nie poparła projektu IV pakietu kolejowego UE – poinformowała posłów podczas komisji ds. UE Małgorzata Słojewska - Kościołek z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Sprawa wypłynęła na grudniowym spotkaniu Rady Europy ds. Transportu, Komunikacji i Energii. Takie stanowisko wobec procedowania dokumentu rząd polski prezentował już wcześniej, podczas ubiegłorocznego posiedzenia RE. Przyjęto wówczas kompromis w sprawie aktów legislacyjnych tegoż „pakietu” przez państwa członkowskie. Polska wstrzymała się wtedy od głosu i stanowiska nie zmieniła.

 - Ostateczny kompromis wykraczał poza przyjęty margines negocjacyjny. Przede wszystkim dawał większe uprawnienia Europejskiej Agencji Kolejowej, niż Polska była w stanie zaakceptować – podkreślała Małgorzata Słojewska - Kościołek.

Chodziło o całkowity rozdział zarządcy infrastruktury od narodowych przewoźników kolejowych. Nie jedynie o kompetencje. Polscy specjaliści wyliczyli, że przeniesienie ich w całości do EAK będzie oznaczało wzrost kosztów dla przedsiębiorstw, ubiegających się o wydawanie dokumentów.

– Koszty nie są jeszcze znane, ponieważ wysokość opłat, których będzie żądać agencja od przedsiębiorstw składających dokumenty, określona zostanie w aktach wykonawczych, dopiero rok po przyjęciu IV pakietu kolejowego. Szacujemy, że koszty mogą być nawet cztery razy wyższe od tych, które pobierał Urząd Transportu Kolejowego – stwierdziła Słojewska - Kościołek.

Unijny pakiet kolejowy będzie nadal procedowany przez Komisję Europejską. Polska jest jedynym krajem, który się nadal kompromisowi z ub. roku sprzeciwia.

Cały artykuł na parlamentarny.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • wdzivny, 2016-03-01 19:42:43

    No oczywiscie. Polska z zasady jest wszystkiemu przeciwna, prócz pobieraniu Unijnych pieniędzy. Kiedy przyjdzie czas większej składki do Unii, aniżeli przychód, to pewnie też będziemy przeciwni. Albo wyjdziemy z Unii.