PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska się urbanizuje, najszybciej mazowieckie

  • pt    20 stycznia 2014 - 15:18
Polska się urbanizuje, najszybciej mazowieckie

W 2012 roku grunty rolnicze zmniejszyły się w naszym kraju o ponad 57 tys. hektarów. W poszczególnych województwach proces przebiega w zaskakująco zróżnicowanym tempie.
Zdecydowanie najszybciej ubywa gruntów rolnych (w tym ziemi uprawnej, łąk i sadów) w województwie mazowieckim. W 2012 naliczono ich o ponad 13 tysięcy hektarów mniej niż przed rokiem. Urbanizacja na Mazowszu postępuje znacznie szybciej niż w innych częściach kraju.

Na pierwszy rzut oka zaskoczeniem może być, że drugim po mazowieckim województwem, gdzie ubyło najwięcej gruntów rolnych, jest warmińsko-mazurskie. Jeśli jednak pamiętać, że mamy do czynienia z regionem najmniej zurbanizowanym, to liczba 7,5 tysiąca hektarów odrolnionych gruntów nie może dziwić.

Co ciekawe, w sąsiednim podlaskim ten proces postępuje niewspółmiernie wolniej – ubyło tam w 2012 tylko 428 ha gruntów rolnych. W równie niewielkim stopniu zmieniła się struktura ziem w znacznie mniejszym woj. opolskim.

Zdecydowanie większe zmiany pod tym względem zaszły w podkarpackim, gdzie ubyło prawie 5 tysięcy hektarów ziem rolnych.
Nadal urbanizuje się łódzkie, tu przemianowano w ub. roku 4,6 tys. hektarów, niemal równo o połowę mniejsze były podobne zmiany w dolnośląskim (2,25 tys. ha).

Szczegółowy wykaz w Mulitimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.