PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska wschodnia zyskuje lepsze połączenia kolejowe

  • Piotr Stefaniak    24 sierpnia 2016 - 07:08
Polska wschodnia zyskuje lepsze połączenia kolejowe
Zaawansowane są prace realizacji niemal wszystkich inwestycji modernizujących infrastrukturę kolejową w województwa Polski wschodniej. Fot. Pixabay.com

Zaawansowane są prace lub znane terminy realizacji niemal wszystkich inwestycji modernizujących infrastrukturę kolejową w województwa Polski wschodniej.
Z wyjątkiem jednego odcinka wszystkie mają już zapewnione finansowanie. Najważniejsze dwa projekty to: modernizacja linii kolejowej E75, od Warszawy przez Białystok do Trakiszek (granica z Litwą) oraz modernizacja linii E 20 na odcinku Siedlce-Terespol.

Dojdą do tego inwestycje rewitalizujące kilka linii lokalnych, w tym ujętych w planie Krajowego program kolejowy do 2023 r. oraz w planach inwestycyjnych, finansowanych z regionalnych programów operacyjnych regionów Polski wschodniej. 

Priorytetowe znaczenie dla co najmniej dwóch województw Polski wschodniej, ale także całej gospodarki polskiej, ma modernizacja – na pewnych odcinkach budowa drugiego toru – linii kolejowej E 75. Jest ona częścią europejskiego korytarza transportowego i jedynym połączeniem kolejowym Estonii, Łotwy i Litwy z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej. 

Dla tych trzech krajów nadbałtyckich realizacja projektu Rail Baltica wiąże się z budową zupełnie nowej linii. W krajach tych niemal wyłącznie istnieje infrastruktura kolejowa szerokotorowa (1520 mm), podobnie jak w krajach byłego ZSRR.

 Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.