Polska wydaje miliardy na infrastrukturę

W ostatnich latach na inwestycje infrastrukturalne - drogi, koleje oraz gazowe i energetyczne sieci przesyłowe - wydano grubo ponad 100 mld zł. Dokonano tego, choć warunki do ich realizacji oraz sam sposób prowadzenia przedsięwzięć wymaga wiele poprawek.
Polska wydaje miliardy na infrastrukturę

O inwestycjach komunikacyjnych oraz energetycznych dyskutowano podczas panelu Infrastruktura 2020, który odbył się w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013.

Największe inwestycje ostatnich lat dotyczą drogownictwa. W 2013 r. GDDKiA planuje wydać na inwestycje ok. 18 mld zł. W latach 2008-2012 ta kwota wyniosła już ok. 100 mld zł.

Mimo tego - jak zaznaczył Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa - branża znajduje się w kryzysie - trwa degradacja poziomu przychodów i rentowności.

- Oceniamy, że łącznie w latach 2012-2013 pracę w budownictwie straci ok. 150 tys. osób. W 2012 r. na ok. 1000 upadłości blisko 300 stanowiły firmy budowlane, a prognozy na 2013 r. zakładają wzrost tego udziału - podkreślił Michałowski.

- Przewrotnie można powiedzieć, że obecny kryzys mamy z nadmiaru pieniędzy. Nie byliśmy chyba gotowi do wydania tak dużych środków pod kątem procedur i prawodawstwa - dodał.

Zdaniem Michałowskiego, większa konkurencja, spowodowana szerokim otwarciem rynku, nie zawsze musi przynosić pozytywne efekty.

Więcej czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.