PARTNER PORTALU
 • BGK

Polskie drogi za chińskie pieniądze

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 marca 2011 - 07:12
Polskie drogi za chińskie pieniądze

Chińczycy zamierzają zainwestować u nas ponad 20 mld zł. Chcą zbudować i zarządzać m.in. trasą A2 z Warszawy do wschodniej granicy czy metrem warszawskim.
Do prezydent Warszawy i Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, w tym miesiącu trafiły pisma, w których chińska firma Covec wyraziła chęć wzięcia udziału w projektach wymagających nie tylko wykonania, ale też finansowania – informuje „Rzeczpospolita”.

Covec (inaczej China Overseas Engineering Group) dostał zielone światło, by zainwestować w Polsce 5 mld euro w infrastrukturę transportową. Tych pieniędzy może być więcej. Firma w Polsce buduje dwa odcinki trasy A2 między Łodzią a Warszawą i szuka kolejnych możliwości. Jest zainteresowana zrealizowaniem w Polsce dużych inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Chińczycy deklarują chęć wybudowania drugiej linii metra od stacji Wileńska i z centrum na Bemowo, budowy trasy A2 z Warszawy do wschodniej granicy czy autostrady A1 z Tuszyna do Częstochowy.

Budowa A2 na wschód od Warszawy to koszt ok. 4 – 5 mld zł, inwestycja w ok. 120-km odcinek A1 między Tuszynem a Częstochową szacowana jest na 3,5 mld zł. Budowa południowej obwodnicy Warszawy pochłonie ok. 1 – 2 mld zł.

Resort infrastruktury nie przesądza losów dalszej współpracy z chińskimi firmami. Zdaniem Radosława Stępnia, wiceministra infrastruktury, rząd uznaje PPP za jeden ze sposobów na budowę nowych dróg, ale za nim podejmie decyzję o rozpoczęciu kolejnego projektu z partnerem prywatnym, musi mieć pewność, że nie zwiększy to długu publicznego – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • lord, 2011-03-29 00:16:23

  Rosiewicz w swojej piosence śpiewał aby nauczyć się trochę chińskiego.Niech budują bo te nasze firmy to cwaniactwo tylko do wyciągania pieniędzy unijnych.. jak to mówią polak potrafi ale latać na drzwiach od stodoły.
 • WS, 2011-03-28 16:52:14

  sprzedali Cukrownie,Fabryki,a jak już nie ma co sprzedać,to spredają ZIEMIĘ POLSKĄ!!!!,dobry Rząd mamy!!! nie długo będziemy pracować nie tylko dla Niemca ,ale też i Chinczyka!!! na własnej Ziemi!.........
 • J. A. S.....ter, 2011-03-28 14:40:17

  Może nauczą naszych parlamentarzystów nie tylko grzeczności, ale i gospodarności.