PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie Inwestycje Rozwojowe pomogą w budowie obwodnicy?

  • PAP/Dziennik Polski    23 lipca 2014 - 06:44
Polskie Inwestycje Rozwojowe pomogą w budowie obwodnicy?

Powstała z inicjatywy rządu spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) może zaangażować się w budowę ważnych dróg dla Krakowa.
Chodzi o dokończenie trzeciej obwodnicy miasta. Potrzeba na to ok. 3 mld zł, ale stolica Małopolski nie ma takich pieniędzy. Pomysł sięgnięcia do unijnej kasy nie przyniósł efektów, więc miejskie władze szukają zewnętrznego partnera - informuje "Dziennik Polski".

W sierpniu będziemy rozmawiać na ten temat z prezesem spółki PIR - zapowiada wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Do budowy trzeciej obwodnicy władze miasta mogłyby powołać wspólnie z PIR spółkę celową, wnosząc do niej gminne tereny pod budowę trasy. Zaś partner zewnętrzny wykupiłby udziały w spółce w wysokości kosztów budowy brakujących odcinków.

Czytaj też:  Jest umowa na budowę wschodniej obwodnicy Krakowa

W umowie zapisalibyśmy, że do 2027 r. będziemy wykupywać udziały w spółce i w ten sposób zwrócimy pieniądze - wyjaśnia Trzmiel.

A dzięki temu budowa zakończyłaby się dużo szybciej. Obwodnica mogłaby powstać nie - jak wynika z obecnych planów - w 2032, a już w 2021 r. - wylicza wiceprezydent.

Mikołaj Kunica, dyrektor ds. komunikacji w PIR, zastrzega jednak, że spółka nie może wyłożyć 100 proc. pieniędzy na realizację inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gosc, 2014-07-23 14:10:01

    Zawsze to coś, ale chyba o te 10 km północnej obwodnicy to lepiej powalczyć w GDDKiA?