PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie lotniska gotowe na Euro 2012

  • PAP    4 kwietnia 2012 - 13:20
Polskie lotniska gotowe na Euro 2012

Wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL) uważa, że Polska jest dobrze przygotowana do Euro2012 w obszarze lotnictwa.
Jak ocenił, inwestycje w lotnictwie gwarantują wysoki poziom obsługi klienta i bezpieczeństwa.

„Inwestycje w polskim lotnictwie po roku 2008 – zintensyfikowane programem Euro2012 – gwarantują bardzo wysoki poziom jakości obsługi klienta i bezpieczeństwa” – ocenił polityk PSL podczas środowej konferencji prasowej. Jak dodał, polskie lotnictwo – z punktu widzenia funkcjonowania portów lotniczych i koordynacji przestrzeni lotniczej – stało się jedną z bardziej wydolnych części polskiej infrastruktury.

Poseł PSL wysoko ocenił też inwestycje i przygotowania do Euro2012, jeśli chodzi o lotniska w miastach-gospodarzach turnieju: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.

Jak wyliczał, na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy wszystkie zadania zostały zrealizowane w terminie. Dzięki zakończonej budowie nowego terminalu port będzie mógł obsłużyć dwukrotnie więcej pasażerów rocznie niż do tej pory, czyli mniej więcej pięć milionów.

Jeśli chodzi lotnisko Chopina w Warszawie, na czas po Euro2012 został jedynie przesunięty kolejny etap koordynacji dwóch terminali. W stolicy dokończono m.in. budowę terminalu 2 i zmodernizowano nawierzchnię lotniskową.

„Dobre wiadomości mamy również o porcie lotniczym we Wrocławiu – w ostatnich dniach nastąpiło domknięcie inwestycji, istotnie podniesiono zdolność przerobową lotniska” – mówił. Nowy terminal we Wrocławiu będzie mógł obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie, a po dalszej rozbudowie zaplanowanej wstępnie na lata 2017-19 – nawet 7 milionów rocznie.

„Jeśli chodzi o port Poznań-Ławica, także zostały wykonane dodatkowe zadania, nie ma poślizgów – lotnisko będzie dobrze skomunikowane z innymi rodzajami transportu” – zaznaczył Piechociński.

W Poznaniu na lotnisku trwają obecnie prace związane m.in. z rozbudową terminala pasażerskiego, który przed Euro2012 zyska nową strefę przylotów wraz z sortownią bagażu oraz pomieszczeniami technicznymi i biurowymi. Po modernizacji lotnisko będzie mogło rocznie obsłużyć 3,5 mln pasażerów, obecnie – 1,5 mln.

„W obszarze lotnictwa kluczowy jest rozwój zadań, które umożliwiają bezpieczną kontrolę przestrzeni nad polskim niebem. Weryfikując realizację tych zadań, mogę powiedzieć, że w najważniejszych sprawach nastąpiło ich wykonanie – mamy organizację przestrzeni powietrznej, powiększona została zdolność operacyjna lotnisk, jest przygotowany program koordynacji działań lotnisk głównych ze wspomagającymi” – podsumował Piechociński.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że ludowcy rozpoczynają w środę cykl konferencji prasowych, na których podsumują stan przygotowań Polski do Euro2012 w poszczególnych obszarach, w czwartek tematem będzie kolej, po świętach – drogi i autostrady.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • STING, 2012-04-05 09:21:14

    to trzeba wcześniej sprawdzić!- nie zdaży się tak na ostatni moment
  • Korona, 2012-04-04 20:40:08

    prosta sprawa.NY jedzie na mistrzostwa !?